храна

(Рецепт) Солени Рафаело топчиња: Најубаво предјадење кое освојува!

Рафаело е една од најпродаваните слатки ширум светот, но дури и овој солен пандан на познатите слатки топчиња со кокос не треба да се фрла. Напротив, ќе уживате и при правење и во комбинирање на вкусови. Состојки: 1 парче пилешко бело месо 200 грама фета сирење 1 врзоп зеленчук за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Домашна бајадера

Дали сте пробале домашна бајадера? Многу брза подготовка, околу 1,5 час ладење во замрзнувачот и ја добивате најдобрата бајадера. Време е за кафе… Состојки за смесата: 100 мл вода 125 гр путер (или маргарин) 100 гр шеќер 1 ванилин шеќер 300 гр мелени бисквити 100 гр мелени ореви 50 гр …

Повеќе »

Barcaffè Perfetto капсули – едноставна подготовка за совршено уживање

Во текот на децениската потрага по совршената шолја еспресо и прецизно нијансираниот баланс на моќен вкус и нежна арома, Barcaffè ги создаде капсулите Barcaffè Perfetto со врвен квалитет. Barcaffè Perfetto капсулите се поврзуваат со 50 години долгата традиција на модерен начин на живот и се надоврзуваат на глобалните трендови, додека …

Повеќе »

(ВИДЕО) Солен посен ролат

Ролатот е совршен да се послужи како предјадење. Состојки: 1 посен маргарин 100 гр посни крекери 1 конзерва туна 150 г кисели краставички 2 кисели пиперки 2 кори за обланди Подготовка: Изматете го маргаринот, додадете туна, потоа исецкани краставици и пиперки. Промешајте и додадете ги распаднатите крекери. Соединете го филот. …

Повеќе »

Лебот Рустика на „Жито Лукс“ повторно достапен

Најголемиот македонски производител од мелничко-пекарската индустрија, „Жито Лукс“ внесува уште еден производ во своето портфолио. Станува збор за лебот  Рустика од линијата Фурнаџиски лебовикој е повторно достапен во продажните места на производите на компанијата. Лебот Рустика, омилен на многу генерации, е рачно направен од пченично и ‘ржано брашно по стариот, …

Повеќе »

Паштета од семки од тиква

Здраво и многу вкусно предјадење. Состојки: – 80 грама путер – 100 грама свежо младо сирење – 80 грама семе од тиква – 1 кромид – 1 чешне лук – 2 лажици маслиново масло – 1 лажица оцет – сол, црн пипер – 1 лажица сецкан магдонос или власец – …

Повеќе »

Крем десерт со банани

Состојки: Кора: 6 јајца 100 г шеќер 3 лажица вода 50 г брашно 15 какао во прав 1/2 кесичка прашок за печиво Фил: 300 мл млеко 35 г брашно 50 г шеќер 100 г чоколадо за готвење 200 г путер За декорација: 4 банани 2 шплага 250 мл млеко Подготовка:кора: …

Повеќе »

Мини пица мафини

Ако на овие солени мафини ќе им додадете ајвар и кисело млеко ќе имате вистински празничен појадок Состојки: 115 г брашно 3/4 лажичка прашок за печиво 180 мл млеко 1 јајце 150 г мешавина од сирења (моцарела, пармезан, гауда, бел чедар, каков имате) 120 г салама или шунка, исечена на …

Повеќе »

(ФОТО) Истурена пита со спанаќ

Потребно е: околу 300 г. исчистен спанаќ 2 јајца 100 г. свежо сирење или урда 50 г. кисела павлака 150 мл. јогурт 100 мл. млеко 1 шоља (од 200 г.) пченкарен гриз – палента 1/2 кесичка прашок за печиво брашно по потреба сол масло Подготовка: прво измијте го спанаќот, исечете …

Повеќе »