храна

Паштета од семки од тиква

Здраво и многу вкусно предјадење. Состојки: – 80 грама путер – 100 грама свежо младо сирење – 80 грама семе од тиква – 1 кромид – 1 чешне лук – 2 лажици маслиново масло – 1 лажица оцет – сол, црн пипер – 1 лажица сецкан магдонос или власец – …

Повеќе »

Крем десерт со банани

Состојки: Кора: 6 јајца 100 г шеќер 3 лажица вода 50 г брашно 15 какао во прав 1/2 кесичка прашок за печиво Фил: 300 мл млеко 35 г брашно 50 г шеќер 100 г чоколадо за готвење 200 г путер За декорација: 4 банани 2 шплага 250 мл млеко Подготовка:кора: …

Повеќе »

Мини пица мафини

Ако на овие солени мафини ќе им додадете ајвар и кисело млеко ќе имате вистински празничен појадок Состојки: 115 г брашно 3/4 лажичка прашок за печиво 180 мл млеко 1 јајце 150 г мешавина од сирења (моцарела, пармезан, гауда, бел чедар, каков имате) 120 г салама или шунка, исечена на …

Повеќе »

(ФОТО) Истурена пита со спанаќ

Потребно е: околу 300 г. исчистен спанаќ 2 јајца 100 г. свежо сирење или урда 50 г. кисела павлака 150 мл. јогурт 100 мл. млеко 1 шоља (од 200 г.) пченкарен гриз – палента 1/2 кесичка прашок за печиво брашно по потреба сол масло Подготовка: прво измијте го спанаќот, исечете …

Повеќе »

Македонско вино од Камник меѓу десетте најдобри во светот

Тен БарелсСира 2017 Резерва (TenBarrelsSyrah 2017 Reserva) од ВинаријаКамник доби златен медал и е прогласено за едно од најдобрите 10 Сира вина во светот, на Сира дуМонде 2020 (SyrahduMonde 2020), Меѓународен натпревар за најдобрите Сира вина. Сира 2017 од ВинаријаКамник го зазема престижното второ место претставувајќи ја нашата држава, пред …

Повеќе »

5. начини да го искористите лимонот

Многу од придобивките од оваа супер намирница се неправедно занемарени Лимонот најчесто многумина го консумираат во зимските месеци како извор на витамин Ц со чај, а во лето за освежувачки лимонади. Кората од лимон и неколку капки сок е додаток на многу десерти, но лимонот има широка намена. Другите придобивки …

Повеќе »

Што е поздраво – туна или сардини?

Рибата е здрава, сите го знаеме тоа и треба да биде на нашето мени барем еднаш неделно. Сепак, податоците велат дека повеќето луѓе, од морска риба, консумираат претежно конзервирана туна и сардини, па многумина се прашуваат што од тоа е поздраво и подобро да се јаде. Витамин Е и калциум …

Повеќе »

(Рецепт) Чоколадни браунси по рецепт на Џејми Оливер: Посовршени, помеки и посочни не сте пробале!

Овој мек колач според рецептот на познатиот готвач ќе го воодушеви вашето непце… Состојки: 200 грама квалитетно темно чоколадо (70 проценти) 250 грама путер 75 грама суви цреши или друго овошје 50 грама сецкани ореви по желба 80 гр какао во прав 65 грама брашно 1 лажичка прашок за пециво …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕОБИЧЕН ТРИК ЗА „ЈАЈЦЕ НА ОКО“ ВООДУШЕВИЛ МИЛИОНИ: Променете една работа и ќе добиете ново јадење!

Значи, го кршите јајцето, како и секогаш, но следниот чекор менува сè… Можете да подготвите јајца на безброј начини, но кога сакате да јадете нешто брзо, има спасоносно решение – јајце на окото е готово за само неколку минути. А што ако ви кажеме дека можете дополнително да ја подобрите …

Повеќе »