храна

Barcaffè Perfetto капсули – едноставна подготовка за совршено уживање

Во текот на децениската потрага по совршената шолја еспресо и прецизно нијансираниот баланс на моќен вкус и нежна арома, Barcaffè ги создаде капсулите Barcaffè Perfetto со врвен квалитет. Barcaffè Perfetto капсулите се поврзуваат со 50 години долгата традиција на модерен начин на живот и се надоврзуваат на глобалните трендови, додека …

Повеќе »

(ВИДЕО) Солен посен ролат

Ролатот е совршен да се послужи како предјадење. Состојки: 1 посен маргарин 100 гр посни крекери 1 конзерва туна 150 г кисели краставички 2 кисели пиперки 2 кори за обланди Подготовка: Изматете го маргаринот, додадете туна, потоа исецкани краставици и пиперки. Промешајте и додадете ги распаднатите крекери. Соединете го филот. …

Повеќе »

Лебот Рустика на „Жито Лукс“ повторно достапен

Најголемиот македонски производител од мелничко-пекарската индустрија, „Жито Лукс“ внесува уште еден производ во своето портфолио. Станува збор за лебот  Рустика од линијата Фурнаџиски лебовикој е повторно достапен во продажните места на производите на компанијата. Лебот Рустика, омилен на многу генерации, е рачно направен од пченично и ‘ржано брашно по стариот, …

Повеќе »

Паштета од семки од тиква

Здраво и многу вкусно предјадење. Состојки: – 80 грама путер – 100 грама свежо младо сирење – 80 грама семе од тиква – 1 кромид – 1 чешне лук – 2 лажици маслиново масло – 1 лажица оцет – сол, црн пипер – 1 лажица сецкан магдонос или власец – …

Повеќе »

Крем десерт со банани

Состојки: Кора: 6 јајца 100 г шеќер 3 лажица вода 50 г брашно 15 какао во прав 1/2 кесичка прашок за печиво Фил: 300 мл млеко 35 г брашно 50 г шеќер 100 г чоколадо за готвење 200 г путер За декорација: 4 банани 2 шплага 250 мл млеко Подготовка:кора: …

Повеќе »

Мини пица мафини

Ако на овие солени мафини ќе им додадете ајвар и кисело млеко ќе имате вистински празничен појадок Состојки: 115 г брашно 3/4 лажичка прашок за печиво 180 мл млеко 1 јајце 150 г мешавина од сирења (моцарела, пармезан, гауда, бел чедар, каков имате) 120 г салама или шунка, исечена на …

Повеќе »

(ФОТО) Истурена пита со спанаќ

Потребно е: околу 300 г. исчистен спанаќ 2 јајца 100 г. свежо сирење или урда 50 г. кисела павлака 150 мл. јогурт 100 мл. млеко 1 шоља (од 200 г.) пченкарен гриз – палента 1/2 кесичка прашок за печиво брашно по потреба сол масло Подготовка: прво измијте го спанаќот, исечете …

Повеќе »

Македонско вино од Камник меѓу десетте најдобри во светот

Тен БарелсСира 2017 Резерва (TenBarrelsSyrah 2017 Reserva) од ВинаријаКамник доби златен медал и е прогласено за едно од најдобрите 10 Сира вина во светот, на Сира дуМонде 2020 (SyrahduMonde 2020), Меѓународен натпревар за најдобрите Сира вина. Сира 2017 од ВинаријаКамник го зазема престижното второ место претставувајќи ја нашата држава, пред …

Повеќе »

5. начини да го искористите лимонот

Многу од придобивките од оваа супер намирница се неправедно занемарени Лимонот најчесто многумина го консумираат во зимските месеци како извор на витамин Ц со чај, а во лето за освежувачки лимонади. Кората од лимон и неколку капки сок е додаток на многу десерти, но лимонот има широка намена. Другите придобивки …

Повеќе »