храна

Баланс+ Имуно од Бимилк е новиот функционален јогурт за јакнење на имунитетот

Голем број љубители на Баланс+ отсега ќе имаат прилика да уживаат вопотполно различниот Баланс+ Имуно,кој е новиот функционален јогурт од Бимилк. Новиот производ се вбројува во функционална храна, затоа што покрај основните хранливи состојки содржи уште и природни култури кои докажано го зајакнуваат имуниот систем, комплекс од 3 витамини Д3, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пет посни предјадења

Важен дел од секоја трпеза за слава е секако предјадењето. 1. Полнети печурки Печурките исчистете ги и исецкајте ги стебленцата. На ситно исечкајте праз, кромид и стебленцата и пржете на малку масло. Потоа наполнете ги печурките и наросете со посен кашкавал. Печете во рерна 20 минути на 180 Целзиусови степени. …

Повеќе »

Крем десерт со банани

Состојки: Кора: 6 јајца 100 г шеќер 3 лажица вода 50 г брашно 15 какао во прав 1/2 кесичка прашок за печиво Фил: 300 мл млеко 35 г брашно 50 г шеќер 100 г чоколадо за готвење 200 г путер За декорација: 4 банани 2 шплага 250 мл млеко Подготовка:кора: …

Повеќе »

Мус колач

Крем колач со вкус на кафе и рум Состојки: Бисквит: 6 јајца 75 г шеќер 60 г какао 2 лажици остро брашно 100 мл млеко За мус: 250 г чоколадо за готвење 500 мл слатка павлака 1 лажичка инстант кафе 1 лажица рум Подготовка:за бисквит: Ставете ги жолчките и шеќерот …

Повеќе »

Мини пица мафини

Ако на овие солени мафини ќе им додадете ајвар и кисело млеко ќе имате вистински празничен појадок Состојки: 115 г брашно 3/4 лажичка прашок за печиво 180 мл млеко 1 јајце 150 г мешавина од сирења (моцарела, пармезан, гауда, бел чедар, каков имате) 120 г салама или шунка, исечена на …

Повеќе »

Стапчиња со вкус на пица

Состојки: За полнење: 200 г кечап 200 г шунка 40 г тврдо жолто сирење (пармезан, трапист)1 лажица оригано Тесто: 20 г свеж квасец 100 мл млеко 1 лажичка шеќер 700 г брашно 250 г путер 100 г крем сирење или кисела павлака 1 јајце 1 лажичка сол За мачкање: 1 …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколадни распукани колачиња

Брзи колачиња кои иако можат долго да стојат сигурно веднаш ќе бидат „изедени“…Подготовката е едноставна но затоа добивате многу ефектни суви колачиња со единствен вкус… Потребно е: 170 г. црно чоколадо 115 г. путер 2 јајца 125 г. шеќер 20 г. какао 100 г. брашно 1 лажичка прашок за печиво …

Повеќе »

(ФОТО) Истурена пита со спанаќ

Потребно е: околу 300 г. исчистен спанаќ 2 јајца 100 г. свежо сирење или урда 50 г. кисела павлака 150 мл. јогурт 100 мл. млеко 1 шоља (од 200 г.) пченкарен гриз – палента 1/2 кесичка прашок за печиво брашно по потреба сол масло Подготовка: прво измијте го спанаќот, исечете …

Повеќе »

Македонско вино од Камник меѓу десетте најдобри во светот

Тен БарелсСира 2017 Резерва (TenBarrelsSyrah 2017 Reserva) од ВинаријаКамник доби златен медал и е прогласено за едно од најдобрите 10 Сира вина во светот, на Сира дуМонде 2020 (SyrahduMonde 2020), Меѓународен натпревар за најдобрите Сира вина. Сира 2017 од ВинаријаКамник го зазема престижното второ место претставувајќи ја нашата држава, пред …

Повеќе »