храна

(ВИДЕО) Домашна бајадера

Дали сте пробале домашна бајадера? Многу брза подготовка, околу 1,5 час ладење во замрзнувачот и ја добивате најдобрата бајадера. Време е за кафе… Состојки за смесата: 100 мл вода 125 гр путер (или маргарин) 100 гр шеќер 1 ванилин шеќер 300 гр мелени бисквити 100 гр мелени ореви 50 гр …

Повеќе »

7. најздрави јаглехидрати: Ризница на влакна и протеини – не држат сити и спречуваат болести!

Тие се одличен извор на витамини и аминокиселини Кога велиме јаглехидрати, многумина помислуваат на гоење и група храна што треба да се исфрли од исхраната. Ова е целосна заблуда – јаглехидратите не треба да се елиминираат целосно, туку треба внимателно да се изберат. Ви претставуваме 7 намирници со најздрави јаглехидрати: …

Повеќе »

Barcaffè Perfetto капсули – едноставна подготовка за совршено уживање

Во текот на децениската потрага по совршената шолја еспресо и прецизно нијансираниот баланс на моќен вкус и нежна арома, Barcaffè ги создаде капсулите Barcaffè Perfetto со врвен квалитет. Barcaffè Perfetto капсулите се поврзуваат со 50 години долгата традиција на модерен начин на живот и се надоврзуваат на глобалните трендови, додека …

Повеќе »

Ново, XL Бриош пакување од Жито Лукс

Уникатниот вкус на путер, карактеристичната мекост и златеста кора на добро познатиот Бриош леб сега достапни во XL пакување од 500 гр. со XL парчиња. XL Бриош лебот на парчиња со путер е дополнување на добропознатата линијата лебови на парчиња, кои минатата година добија ХL пакувања од пченичниот бел и …

Повеќе »

Ако сакате срцето да ви биде здраво заборавете на овие намирници: Кардиолозите засекогаш ги исфрлиле од својата исхрана!

Неправилната исхрана има негативен ефект врз телото.. Кардиолозите знаат каква храна никогаш не треба да имаат на менито. Затоа нивното срце и кардиоваскуларен систем се во најдобра состојба. Ако сакате вашето срце да работи одлично, немојте ни да размислувате за овие намирници: 1.Месни преработки Сланина, шунка и колбаси се на …

Повеќе »

Мора да знаете – Што се прости а што се сложени јаглехидрати: Кога ќе ја сфатите разликата ќе ги средите тежината и шеќерот, ќе спречите болести на срцето!

Кога исхрана ќе ја гледате од овој агол, можно е да се избегнат дијабетес и други опасни здравствени проблеми… Кога станува збор за исхраната, важно е да се разбере нејзината суштина, особено кога станува збор за јаглехидрати. Постојат едноставни и сложени јаглени хидрати, а разликата помеѓу нив е клучна за …

Повеќе »

За јак имунитет: Како туршијата не чува илјадници години!

Ферментираната храна во моментов, пред сè, поради пандемијата на корона, е најновиот тренд во исхраната. Одамна е познато на овие простори колку се здрави киселата зелка и киселите краставички, а неодамнешните студии полека и го потврдуваат тоа. Многу од намирниците што ги знаеме а кои настануваат со ферментација – кисела …

Повеќе »

11. начини како лесно да препознаете вистински мед

Иако повеќето купувачи сакаат да набават 100% пчелен мед, тие поради погрешно купување честопати завршуваат со погрешен производ. Со овие чекори, проверете ја чистотата на медот. 1. Кристализација на мед Ако вашиот мед се кристализира со текот на времето, тоа е добар знак. Имитацијата на мед ќе остане мазен како …

Повеќе »

(ВИДЕО) Солен посен ролат

Ролатот е совршен да се послужи како предјадење. Состојки: 1 посен маргарин 100 гр посни крекери 1 конзерва туна 150 г кисели краставички 2 кисели пиперки 2 кори за обланди Подготовка: Изматете го маргаринот, додадете туна, потоа исецкани краставици и пиперки. Промешајте и додадете ги распаднатите крекери. Соединете го филот. …

Повеќе »