храна

(ВИДЕО) ПОСНО – Ориз на манастирски начин: Идеален и заситувачки оброк кој се подготвува брзо и лесно!

Овој богат и ароматичен ориз, кој го консумираат монасите, е идеален додаток на секое месо, и може да биде одлична лесна вечера или ручек ако постите. Потребни состојки: ориз – 1 до 1/2 чаша кромид – 1 главичка, голема пиперки – 1 голема, црвена или зелена маслинки – 10 црни …

Повеќе »

Време е за најслаткиот настан годинава!  Денови на медот во Рамстор Мол!

Во периодот од  02.12. па сè до 06.12. производителите на мед ќе ги претстават своите производи во Ramstore Mall, а сите посетители и вљубеници во добар мед, ќе имаат можност да прошетаат низ штандовите и да се информираат за благодетите на овие производи. Медот е најдобриот природен еликсир, кој изобилува …

Повеќе »

Сувите смокви се одлични но не смее секој да ги јаде

Сувите смокви се одличен избор за време на пост и за време на студено време, бидејќи тие можат брзо да му ја обезбедат на организмот потребната енергија. Нивниот единствен недостаток е што тие се доста калорични, па затоа треба да се биде умерен во количествата Конзумирањето на суви смокви е …

Повеќе »

Ова се намирници кои би можеле да ви ги намалат шансите за разболување

КОГА започнува сезоната на грип, многумина прибегнуваат кон додатоци во исхраната за да се одбранат од несакани болести. Таквите производи можат да бидат ефикасни, но најдобриот лек лежи во кујната. Одредена храна може да помогне во одржувањето на силниот имунитет, а за порталот Delish, д-р Стефани Сасос ги набројала. 1. …

Повеќе »

Пет проблеми кои бананите ги решаваат подобро од лекови

Бананите содржат пектин кој го забрзува варењето. Големата количина на природни, растворливи влакна и трите вида на природен шеќер што ги содржат бананите ги прават фантастична ужинка која брзо ви ја враќа енергијата. Покрај својата хранлива вредност, истражувањата покажуваат дека ова овошје е многу ефикасно во елиминирање на многу проблеми …

Повеќе »

(Рецепти) ЗАПОЧНА БОЖИКНИОТ ПОСТ А СО ОВИЕ РЕЦЕПТИ НЕМА ДА БИДЕ ТЕШКО: Овие јадења се подготвуваат лесно и со Божја помош!

За православните верници, вчера, 28 ноември, започна Божикниот пост, кој трае до 6. јануари 2021. година. На крајот од шестнеделниот пост, верниците ги откриваат светите тајни на исповед, покајание и причестување. Постот е темел на христијанскиот пат и прва неопходност на патот на спасението, затоа Црквата смета дека постот е …

Повеќе »

(Рецепт) Солени Рафаело топчиња: Најубаво предјадење кое освојува!

Рафаело е една од најпродаваните слатки ширум светот, но дури и овој солен пандан на познатите слатки топчиња со кокос не треба да се фрла. Напротив, ќе уживате и при правење и во комбинирање на вкусови. Состојки: 1 парче пилешко бело месо 200 грама фета сирење 1 врзоп зеленчук за …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Чупавац торта“: Непечен крем десерт со наједноставна подготовка!

Вкус кој ќе ве натера повторно и повторно да го правите овој феноменален колач Состојки: 200 г пишкоти, 800 мл млеко, 100 г црно чоколадо за готвење, 100 г путер, 1 лажица какао во прав, 500 мл млеко, 1 кесичка пудинг од кокос или ванила, 80 г шеќер, 6 листови …

Повеќе »

(ФОТО) Тест од 5. секунди открива дали месото е свежо или расипано

Бојата, количината на вода и ишараноста со бели ленти откриваат колку месо стоело на полиците и е безбедно за подготовка. Избегнувајте неуспешни оброци или летни труење преку лето во само неколку чекори … Месото во продавниците доаѓа во разни форми и не е секогаш лесно да се препознае кое е …

Повеќе »