храна

Солени стапчиња со готови кори

Состојки 500гр. кори за пита Фил 2 јајца 150 мл. масло 1 пециво 2 кисели павлаки од 180грама 2 лажици пченкарно брашно 1 филџан(120)мл. топла вода 300гр. сирење малку сусам прашок за печиво Подготовка:започнуваме со подготовка на филот за премачкување.Во сад за матење ги кршиме јајцата,матиме, го додаваме маслото,печивото, павлаката,пченкарното …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Аргентинска торта

Никогаш доволно рецепти за торти,но оние за лесни се секогш добредојдени Потребно е: Кора: 4 јајца 4 лажици шеќер 2 рамни лажици какао 2 лажици остро брашно Фил: 250 г маргарин со вкус на павлака 200 г шеќер во прав 100 г истопено чоколадо за готвење 3 јајца 100 г …

Повеќе »

(ФОТО) Виткана пита со спанаќ и сирење

Состојки 1 пакетче готови кори (500 г.) Фил 1 2 јајца 1 чаша јогурт 1 чаша газирана вода 1 неполна чаша масло 1 преполна чаша брашно 1 пак. прашок за пециво 1/2 лажиче сол Фил 2 300 гр сирење или урда (изварка) 500 гр спанаќ (блитва, зелје…) 1 јајце по …

Повеќе »

(ФОТО) Ролат од месо

Состојки 500 гр пилешки стек свеж 400 гр сецкани печурки 1 главца кромид 400 гр кашкавал рендан 500 гр кори за пита 300 гр пилешка шунка 200мл павлака кисела 2 јајца 100 мл масло 100 мл кисела вода зачини сол, бибер,оригано Подготовка: белото месо се сече на тенки ленти и …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Хит непечена торта

Состојки: 1 литар млеко 2 кесички пудинг од ванила 250 г. шеќер 3 кесички ванилин шеќер 100 г. чоколадо за готвење Плус: 200 г. мелени лешници 200 г. кокосово брашно 200 г. мелени бисквити 500 г. бисквити (петит бет) 2 кесички шлаг пена 250 г маргарин Подготовка:пудингот разматете го со …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколаден пудинг со кроасани

Извонреден, брз и вкусен, десерт. Се подотвува брзо и секогаш можете да ги искористите останатите кроасани…за да добиете вкусен и лесен колач… Потребно е: 4 големи кроасани 4 јајца 300 мл. слатка павлака 100 г. црно чоколадо 150 мл. млеко 50 г. шеќер 1 лажичка шеќер во прав 1 лажичка …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот:„Марокански ќофтиња“

Можеби треба да внесете промени во начинот на подготовка на популарните ќофтиња. Погледнете, можеби овој рецепт ќе стане дел од вашето ново мени Потребно е:(за 4.лица) 600 г. мелено јагнешко (јунешко) месо 100 г. црвен кромид 1 чен лук 1 јајце 100 г. лебни трошки сол рендана коричка од 1 …

Повеќе »

(ФОТО) Истурена пита со спанаќ

Потребно е: околу 300 г. исчистен спанаќ 2 јајца 100 г. свежо сирење или урда 50 г. кисела павлака 150 мл. јогурт 100 мл. млеко 1 шоља (од 200 г.) пченкарен гриз – палента 1/2 кесичка прашок за печиво брашно по потреба сол масло Подготовка: прво измијте го спанаќот, исечете …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Баклава со кикирики

Потребно е: за 12. лица 500 г. кори за баклава 900 г. нелупени кикирики 80 г. шеќер 250 г. путер Шербет: 300 г. шеќер 200 г. мед 800 мл. вода 1 лимон Подготовка:прво подгответе го шербетот, за да има време да се излади.Варете ги водата и шеќерот околу десет минути …

Повеќе »