храна

Рецепт на денот: Ароматична грчка пита

Потребно е: 3 тиквички 60 мл. маслиново масло 2 страка праз 300 г. брашно половина шоља сечкани свежи мирудии половина шоља сечкано нане 250 г. фета сирење 250 г. урда 8 јајца 200 г. пршута, сланина Подготовка: тиквичките излупете ги и исечете на кругови, насолете и ставете на страна да …

Повеќе »

Мини куглофи со тиква

Состојки: 200 г. исчистена тиква 300 г. остро брашно 1 прашок за печиво 120 г. шеќер во прав 1 г. цимет 3 јајца 50 мл. масло 50 мл. млеко путер за мачкање на калапот 50 г. шеќер во прав, за наросување Подготовка:тиквата исечете ја на коцки и испечете во рерна, …

Повеќе »

Леб без брашно

Потребно е: 145 г. овесни снегулки 135 г. семки од сончоглед 90 г. семки од лен 65 г. семки од тиква 1 лажица лушпи од псилум 1 лажичка сол 1 лажиц јворов сируп или мед 3 лажици кокосово масло 400 мл. топла вода Подготовка:сувите состојки ставете ги во еден сад …

Повеќе »

(ВИДЕО) Рецепт на денот: Лесен и едноставен ручек

Овој видео рецепт е прегледан повеќе од 41. милиони пати, а тоа значи дека влегува во врвот на најпопуларните рецепти на светот. Потребни ви се: компири, путер, јајца, брашно, масло, шунка, кашкавал, сол и црн пипер. Подготовка:компирот добро ќе го измиете и ќе го сварите со кора. Исчистете го и …

Повеќе »

Светски гастрономски гуруа доаѓаат во Македонија

“Ја имаме честа како почесни гости и стручно жири, да дојдат повеќе великани во светската гастрономија, вистински гастрономски гуруа, од сите страни на земјината топка, од Канада до Русија, од Исланд до Кипар.“, изјави Адријана Алачки, Претседателката на ГастроМак. Шеесетина врвни Master Chef судии и околу тристотина натпреварувачи и гости од цел …

Повеќе »

(ФОТО) Гриз колач

Потребно е: Кора: 7 белки 5 жолчки 10 лажици шечер 6 лажици вода 3 лажици какао 7 лажици брашно Фил: 500 мл. млеко 200 г. гриз 2 жолчки 250 г. маргарин 250 г. шеќер во прав 4 кесички ванилин шеќер Глазура: 100 г. чоколадо (црно) 100 г. маргарин или путер …

Повеќе »

(ФОТО) Брза пита со јогурт

Состојки: 2 јајца 125 г. масло 500 г. брашно 200 мл. јогурт 1 пециво 100-200 г. сирење 100-200 г. рендана шунка Подготовка: сирењето и шунката изрендајте ги. Останатите состојки сите заедно измешајте ги (може со лажица). Додадете ги ренданите шунка и сирење (ако не е солено сирењето додадете и сол). …

Повеќе »

(ФОТО) Утрински лепчиња

Лепчињава се неизоставни на германските трпези посебно за неделниот појадок. Со мека внатрешност, а тенка крцкава кора…највкусни се кога се топли. Состојки: 500 г. брашно 1 коцка свеж квасец (или 14 гр. сув квасец) 1 лажичка шеќер 1 полна лажичка сол 80 г. истопен путер 250-300 мл. млака вода За …

Повеќе »

(ФОТО) Полнет печен кромид

Состојки: по потреба главички кромид 300 г. мелено месо зачини сол, бибер, провансалска мешавина по потреба/желба парчиња сланина Подготовка: кромидот исечете го и исчистете го од лушпите. Делот кој што сакате да ви биде дно на кромидот исечете го порамно за да може убаво да стои. Меленото месо пригответе го …

Повеќе »