храна

(ВИДЕО+ФОТО) Листесто солено печиво: Меко како душа!

Идеално, како за појадок или ужина, така и за преубаво послужување… Ова фино солено листесто печиво ќе ги измами сите пофалби за домаќинката. Има прекрасна структура која совршено се листа. Меко како душа, а однадвор крцкаво, со златно – жолта коричка наросена со семки… Потребно е: 500 – 600 г …

Повеќе »

(ФОТО) Двобоен колач

Потребно е: Прва смеса: 1 јајце 60 г мелени, печени, лешници 100 г шеќер 100 г маргарин 100 г остро баршно Втора смеса: 4 јајца 100 г шеќер 100 г чоколадо 150 г маргарин или путер 1 лажица остро брашно Глазура: 60 г путер 100 г чоколадо 3 лажички млеко …

Повеќе »

(ФОТО) Торта со бадеми

Потребно е: 250 г црно чоколадо 250 г шеќер 2 лажици рум 2 лажици еспресо кафе 200 г путер, исечен на коцки 200 г печени и мелени бадеми 6 јајца Плус: џем бдеми сечени на ливчиња рендано чоколадо Подготовка:на ниска температура истопете го чоколадото со румот и кафето. Потоа додајте …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколаден куглоф

Потребно е: 2 круши 5 жолчки 3 белки 150 г шеќер 150 г путер 150 г чоколадо за готвење 1 лажица какао 30 мл млеко малку рендана кора од портокал 200 г брашно 1 кесичка прашок за печиво Плус: шеќер во прав за наросување Подготовка: крушите излупете ги, исчистете од …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколадни коцки со ореви

Состојки: 250 г шеќер 18 лажици вода 210 г маргарин 150 г мелени ореви 100 г крупно сечкани ореви 250 г мелени бисквити 100 г чоколадо Подготовка:шеќерот и водата ставете ги да зовријат. Тргнете од рингла и додајте маргарин, измешајте да се истопи. Ставете ги мелените ореви, па бисквитите и …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Брзи мафини со спанаќ

Потребно е: 250 г.кори за пита 3 јајца 1/2 лажичка сол 250 г. сирење 100 мл минерална вода 50 мл масло 1/2 кесичка прашок за печиво 50 г. свеж спанаќ малку сусам Подготовка:јајцата со малку сол изматете ги пенесто. Изронете го сирењето и додајте во јајцата. На смесата додајте и …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Киш од праз и сланина на Гордон Ремзи

Потребно е: 200 г сланина маслиново масло за пржење 2 страка праз, ситно исечкан 4 јајца 4 лажици полномрсна павлака 100 г гриер,ситно рендан 2 лажици сечкан магдонос морска сол мелен црн пипер Тесто: 200 г обично брашно малку сол 100 г путер, на собна температура Подготовка:прво подгответе го тестото …

Повеќе »

(ФОТО) Слатки конфети од Рудолф Ван Вин

Состојки: 50 г путер 50 г шеќер 1 лажица млеко 25 г семки од тиква 25 г сечкани лешници 50 г суво грозје 20 г кандирано овошје 2 лажици брашно Подготовка:истопете го путерот во помал сад, на ниска температура. Додајте шеќер и убаво мешајте додека не се истопи. Додајте лешници, суво …

Повеќе »

(ФОТО) Американска мека чоколадна пита на Рејчел Ален

Состојки: За кората: 75 г путер, исечен на коцки + малку за мачкање на калапот 115 г брашно 25 г шеќер 30 г ореви, сечкани многу ситно Чоколаден слој: 30 г пченкарно брашно малку сол 3 лажици какао 175 г шеќер 3 жолчки 450 г млеко 25 г путер 2 …

Повеќе »