храна

(ВИДЕО+ФОТО) Нутела колач кој се прави од три состојки

Секој што во мислите има божиќна забава, најпрво помислува на многу храна, особено колачи. Божиќните собири не може да се замислат без традиционалните чоколадни мафини, колачи, пити и класични божиќни торти. Но, иако секој ги сака веќе испробаните рецепти, понекогаш не е лошо да се проба и нешто ново. За …

Повеќе »

(ФОТО) Салата за чистење на организмот и брзо и здраво слабеење

Салатата позната како “Метла” ужива голема популарност веќе неколку години. Можеби не изгледа убаво и егзотично, но таа е драгоцена за сите кои сакаат да го прочистат својот организам и да ослабнат. Во што е тајната? Основните компоненти на оваа салата се зеленчуците кои го збогатуваат организмот со витамини и …

Повеќе »

(ФОТО) Македонскиот готвач, Рене Реџепи, има најдобар ресторан во светот но памти вкусови од детството

Готвачот Рене Реџепи, по потекло од Македонија, е на 11. место на листата на 100 највлијателни луѓе во Данска според магазинот „Тајм“. Реџепи, кој живее и работи во Данска, води ресторан кој двапати е прогласен за најдобар ресторан во светот. Рене има 39 години. Неговата мајка е Данка, а татко …

Повеќе »

(ФОТО) Манастирски посни рецепти за сите што се одлучиле на Божикни пости

Ќофтиња од леќа леќа, хељда, морков во ист сооднос (на пр. по ½ шолја од сите) средината од 2-3 парчиња стар леб по желба праз/кромид/лук/магдонос сол, бибер, кари, вегета Леќата се вари околу 30 мин. (да биде цврсто зрното) и се цеди. Хељдата се мие, се вари во малку вода …

Повеќе »

(ФОТО) Посен ролат со бисквити и банани

Потребно е: 350 мл вода 150 г маргарин 50 г чоколадо 4 лажици какао 100 г суво грозје 2 лажици рум 100 г желе бомбони 450 г посни бисквити 3 банани 2 – 3 лажици сок од лимон кокосово брашно Подготовка:бисквитите искршете ги, желе бомбоните исечете ги на коцки, сувото …

Повеќе »

(ФОТО) Посна торта со два фила

Потребно е: Пандишпан: 200 гр. брашно 10 лажици шеќер 10 лажици мелени ореви 80 мл. зејтин 250 мл. газирана вода 1 печиво Прв фил: 2 пудинга од чоколадо 1/2 л. вода 6 лажици шеќер (за во пудингот) 100 гр. маргарин 100 гр, шеќер во прав Втор фил: 200 гр. меленипосни …

Повеќе »

(ФОТО) Посна кикирики салата

Потребно е: 300 г грашок 300 г варена пченка 50 г печени солени кикирики 1 фиџан, од кафе, ориз 200 г посен мајонез 2 црвени, кисели, пиперки (може и свежи) сол, црн пипер Подготовка:оризот сварете го во два филџани вода. После 10. минути оризот тргнете го од ринглата и оставете …

Повеќе »

(ФОТО) Посни солени обланди со три фила

Потребно е: 1 пакување обланди, малечко 250 г маргарин 100 г печен сусам 250 г посен мајонез 50 г сенф 1 лимон, сок сол Подготовка: маргаринот изматете го и додајте ги останатите состојки, да добиете хомогена смеса. Поделете на три дела и додавајте: 1 – 2 лажици ајвар 2 – …

Повеќе »

(ФОТО) Посна солена торта

Потребно е. Кора: 800 – 900 г брашно тип 400 2 лажички сол 1 кесичка прашок за печиво 4 филџани (од кафе) масло 250 мл пиво 100 г печен сусам Фил 1(црвен): 1 помал страк праз 1 конзерва туна (од 180 г) 1/2 тегла сечкани шампињони 100 г маслинки 1/2 …

Повеќе »