храна

(ФОТО) „Христов венец“: Совршена торта со три фила!

Предлог за божиќна или новогодишна торта… Наближуваат Нова година и Божик а со самото тоа и размислувањето за празничната трпеза. Ви донесуваме идеална посластица за вашите најмили. Состојки: Кора: 5 белки,5 лажици шеќер,2 лажици какао,2 лажици брашно,1/2 кесичка прашок за печиво.Треба да се подготват две кори. Фил 1:1 литар млеко, …

Повеќе »

(ВИДЕО) 4. вида ситни колачи од една смеса

Сите ќе ги изненадите со чинија со четири вида колачи а никој нема да знае дека се’ сте подготвиле од само една смеса. Со малку труд ќе имате четири вида колачиња со кои ќе воодушевите. Потребно е: 500 г маргарин (за пости посен) 300 г шеќер во прав 800 – …

Повеќе »

(ФОТО) Посни чупавци – неодолив колач со кокос!

Состојки: Тесто: 30 лажици брашно 20 лажици шеќер 25 лажици масло 35 лажици вода 1,5 прашок за печиво Глазура: 200 г кокосово брашно 50 г какао 50 г посно чоколадо за готвење 100 мл вода 200 г маргарин 150 г шеќер Подготовка: тесто: измешајте ги брашното и печивото, додајте 20 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Посна солена торта со крекери

Потребно е: 1 конзерва туна (180 г) 150 – 200 г маргарин 200 г посен мајонез 1 лажица сенф 300 г посни крекери 50 г препечен сусам 2 кисели краставички 2 варени моркови 2 варени компири 1 кисела пиперка 50 г печени кикирики 200 г пресол од краставички Подготовка:изматете 150 …

Повеќе »

(ФОТО) Посна проја со блитва

Состојки: 300 г пченкарно брашно (или за палента) 300 г бело брашно 4 лажици гриз неполна чаша (од 200 мл) масло 2 чаши минерална вода 1 прашок за печиво 1 врзоп блитва 1 чен лук зачини по вкус Подготовка:обарете ја блитвата па со сечканиот лук пропржете ја додека не омекне,зачинете …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Декорирајте ги божиќните и новогодишни колачиња како професионалец – со 20. генијални трикови

Ви донесуваме многу идеи, од неколку видеа со совети и чекори како и’ што да се направи до прекрасни фотографии кои ќе ви помогнат да смислите како да ги украсите своите колачиња… Кога веќе ќе испечете колачиња со прекрасен вкус, штета е да не ги декорирате така да изгледот одговара …

Повеќе »

За новопечените прилепски снаи да го положат тестот:Рецепт за вкусни посни сармички

Се ближи големиот христијански празник Св. Никола, заштитникот на Прилеп и празник кој секоја трета куќа во градот под “Марковите Кули” го има за куќна слава. Прилепските домаќинки одново ќе се зафатат со приготвување на вкусни посни специјалитети, меѓу кои главни се малите посни прилепски сармички. За новопелените прилепски снаи …

Повеќе »

(ФОТО) 11. Посни салати за слава

Секоја домаќинка си има стандардно мени за слава, меѓу кои се и’ салатите. Но, покрај стандардните кисела зелка, праз со маслинки, грав, компири, па рендано свежо цвекло, морков…последните години се појавија многу салати кои се погодни за посните слави…Ви донесуваме 11. предлози да го збогатите вашето мени за слава. Посна …

Повеќе »

(ФОТО) 5 рецепти за посни предјадења

Бомбици со маслинки Состојки: 500 г компири 100 г маргарин 100 г посен кашкавал сол, црн пипер маслинки сусам Подготовка:компирите сварете ги како за пире, испасирјте, додајте маргарин, рендан кашкавал, сол и црн пипер. Изладете па правете топчиња и во секоја ставајте по една маслинка без коска. Обликувајте ги топчињата …

Повеќе »