храна

(ФОТО) Прекрасни и брзи банички

Овие банички со сирење можете да ги јадете за појадок, за вечера, а зошто да не и’ за ручек. Можете да ги послужите кога имате гости, или пак за ваша душа и за вашите најмили. Верувајте дека сите ќе бидат воодушевени, а за нивна подготовка воопшто нема да изгубите многу …

Повеќе »

(ФОТО) „Banana bread“ колач на Тања Станковиќ

Познато е дека нашата пејачка Тања Станковиќ со нејзиниот сопруг Игор Димовски (исто така музичар) со години живее и работи во Америка. Па, бидејќи е вегетаријанка со нас го подели нејзиниот омилен рецепт за колач – посен.Станува збор за познатиот „Banana bread“. Во продолжение ви го донесуваме рецептот на Тања. …

Повеќе »

(ФОТО) 10. рецепти за поинтересен и сладок викенд: Печива и непечени десерти

Викендите се секогаш време да се опуштиме со семејството но и да подготвиме нешто за домашните кои малку, малку па ќе дојдат во кујна. Чудно, но викендите како да се време кога сакаме да се опуштиме и „засладиме“. Поради тоа ви донесуваме 10. рецепти за солени печива и слатки… Лесни …

Повеќе »

(ФОТО) 15. баклави за свечена празнична трпеза: Традиционални но и брзи и’  едноставни

Баклавата е задолжителен дел од божиќната трпеза. Некогаш се правеле строго баклави од ореви, тешки за јадење…Но, денешните рецепти за баклави се доста поедноствни и со други состојки па ги има со ореви, бадеми, лешници, бисквити, кокос, кикирики, чоколадо… Бадникова баклава со таан алва Состојки: 500 гр кори за баклава …

Повеќе »

(ФОТО) Наши предлози за 25. ноговодишни рецепти за кифли, погачи, салати, торти и колачи

Со цел да ви го олесниме новогодишното мени, но и она за празничните денови, донесуваме наш избор од рецептите на македонските домаќинки споделени на moirecepti.mk Кифлички Кифли Планински очи – рецепт од solaris Состојки два свежи квасци килограм брашно три јајца три филџани масло три лажичиња шеќер три лажичиња сол …

Повеќе »

Народни верувања – Подгответе што сакате само ова не: Ќе ве следи малер цела идна година!

Симбол на среќата која ве напушта… Поставувањето богата новогодишна трпеза нема за цел само да ве нахрани, туку симболизира и’ среќа, напредок и благосостојба. Покрај веќе традиционалната руска салата, свинско печење, сарма, салата од зелка и торта, на трпезата свое место би требало да најдат и’ рибата и грозјето. А, …

Повеќе »

(ФОТО) 10. новогодишни печени десерти: Торти,  колачи, баклави

Боемска торта Состојки: Кора: 10 белки 260 г шеќер во прав 15 г какао 250 г печени мелени лешници Фил 1: 1 кесичка ванилин шеќер 3 лажици брашно 1/2 литар млеко 250 г шеќер 6 жолчки Фил 2: 6 јајца 250 г шеќер 3 штангли чоколадо за готвење 200 г …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ова е така оригинално, забавно и прекрасно: Во 3. потези до фантастични декорации за свечена трпеза!

Празниците секогаш значат и’ убави моменти покрај трпезата и собирањето на семејството. Но, покрај обилната храна, новогодишната елка и сијаличките, убаво е да се седне покрај маса која е декорирана со стил. Атмосферата со самото тоа ќе биде и многу посвечена и сите ќе јадат со поголемо уживање. Покрај убавите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брзо и едноставно украсете колачиња кои дечињата ќе ги разграбат

Се наближува Нова година, а секоја домаќинка има желба да подготви нешто ново. Особено младите домаќинки кои сакаат за своите најмалечки да подготват нешто поинакво.Но и оригинално. Ви донесуваме видео во кое можете да видите како едноставно да украсите колачиња кои не се само убави туку и вкусни, а можете …

Повеќе »