храна

Брз колач од гриз и чоколадо

Посластица кој се прави многу лесно и брзо, а состојките се – од се’ по малку… Кога дома ќе ви остане од се’ по малку, шака од ова, или од она, едно јајце…Се’ измешајте во еден баш сочен колач. Наместо јаболки може круши, наместо ореви може лешници или бадеми, а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Маркиза торта – кога ви треба вкусен, а брз десерт

Знаеме дека понекогаш, едноставно, не ви е до долгочасовно седење покрај шпоретот, подготвување комплицирани филови и печење кори над кои секој пат стравувате како ќе успеат… Затоа е добро што постојат рецепти кои ви даваат подеднакво добар вкус и со минимален труд. Таква, секако е маркиза тортата која во денешното …

Повеќе »

Најдобар колач од две состојки

Добар колач е нешто што бараме особено во текот на викенд, кога трпезата е убаво да се зачини со нешто слатко. Овој предлог ќе го обожувате бидејќи за овој десерт ви треба малку време и само два продукти. Порталот “Living On A Dime” подготвил неколку слатки изненадувања а ова е …

Повеќе »

(ФОТО) 10. Брзи, лесни и вкусни колачи

1. Брауни колач без брашно Состојки 5 јајца 250 гр темна чоколадо 1 лажичка прашок за печиво За декорација 100 гр какао глазура по желба кокос по желба мелени лешници Подготовка: 1. Чоколадаото се топи на пареа и се трга на страна. 2. Јајцата се ставаат во сад за матење …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шненокли за брзинско засладување

Белите облачиња со ванила крем се брз и лесен десерт кој се прави кога домашните ќе посакаат нешто слатко…Ова е од оние рецепти за кои се вели „лапни голтни“ Потребно е: 1 литар млеко 5 јајца 100 г бисквити (не мора) 1 пудинг од ванила 1 кесичка ванилин шеќер шеќер …

Повеќе »

(ВИДЕО) Обланди со бисквити: Брзо и вкусно!

Одлична идеја кога ќе посакаме нешто слатко… Брзи и супер вкусни колачи. Обландите се вистинско олеснување во подготовка на колачи бидејќи ни штедат време на подготовка. Комбинации за фил има многу, а оваа со бисквити и кисела павлака навистина ќе ве воодушеви. Ако сакате од само неколку состојки и за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пита од стар леб

Кога ќе ви остане стар леб не го фрлајте бидејќи тој може совршено да послужи за една убава пита. Исто така за фил може да искористите се’ што имате во фрижидер, малку сирење, павлака, салама… Потребно е: 1 векна стар леб 400 мл јогурт 3 јајца 150 мл млеко 150 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најбрз сочен колач со урми и јаболки: Кога еднаш ќе пробате постојано ќе го правите!

Овој колач со јаболки и урми и со прекрасен мек бисквит е многу едноставен за подготовка. Ова е еден од оние колачи кој кога ќе го пробате повторно ќе го правите. Иако на прв поглед не делува многу привлечно, ќе ве воодушеви со вкусот, бидејќи е навистина мек и сочен. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Во калап за мафини ставила шпагети: Од крајниот резултат веднаш ќе огладнете!

Еве идеја за вкусен оброк кој ќе го обожуваат и децата и возрасните… Доколку ви здодеале класичните шпагети со ќофтиња, или вашите деца не сакаат да ги јадат, еве генијален начин за подготовка на ова јадење. Подготовка: сварете шпагети, исцедете ги и’ полијте со маслиново масло, да не се залепат.На …

Повеќе »