храна

(ФОТО) Богати обланди

Состојки: 300 г шеќер 300 мл млеко 250 г маргарин 1 лажица какао 3 – 4 ребра чоколадо 2 кесички ванилин шеќер 250 г мелени и сечкани ореви 200 г мелени бисквити 150 г суво грозје рум 1 пакување обланди Подготовка: Во соодветен сад ставете 300. г шеќер со 300. …

Повеќе »

(ФОТО) Непечен ролат со банани

Потребно е: 300 г мелени бисквити 200 г маргарин 100 г шеќер во прав 150 мл млеко 3 лажици млеко 3 крем банани 6 парчиња бисквити со желе (јафа) 2 банани 100 г чоколадо за готвење 2 лажици шеќер Подготовка:со миксер изматете 150. г маргарин со шеќерот во прав. Исклучете …

Повеќе »

(ФОТО) Баисер – сладолед торта

Потребно е: 1,25 литри слатка павлака 2 ќесички шлаг фикс 200 г баисер целувки – готови 300 г млечно чоколадо 200 г крокант 5 – 6 лажици рум Подготовка: слатката павлака изматете ја со шлаг фиксот. Штом почне да се згустува е готова. Целувките издробете ги со рака, а чоколадото …

Повеќе »

„Виталиа” со голема донација на здрава храна – 4 тони производи донирани на „Црвен Крст Македонија”

Македонската производна компанија за здрава храна „Виталиа”уште еднаш ја потврди својата практика на општествено одговорно однесување, овојпатставајќи акцент на поддршката и грижата за ранливите заедници, со значајна донација на 4 тони храна на „Црвен Крст Македонија”. Црвениот Крст на Македонија, оваа храна ќе ја распредели на семејствата и поединците на …

Повеќе »

Традиционалните лебови на Жито Лукс во нови пакувања

Како лидер во производството на леб, Жито Лукс не само што инвестира во квалитетот и во развојот на нови производи, континуирано работи и на унапредување на изгледот и пакувањето на своите производи. Затоа, отсега сите традиционалните лебови на Жито лукс ќе бидат во нови,модерни и уникатни пакувања. Дизајнот на пакувањето …

Повеќе »

Здравата храна на Виталиа на чекор до вас на плажа

Започнете го одморот на совршен начин и изберете атрактивна дестинација, песочни плажи, кристално море и задоволство од здрава храна. Ако сте од оние кои секојдневно се грижат за својата форма и за време на годишните одмори, доколку вашето тело се спротивставува на тешките и мрсни оброци од локалните ресторани, и …

Повеќе »

Радмила Чобанова Василевска: “Бенефит” е функционален јогурт со витални пробиотици кои ефикасно се грижат за здравјето

Радмила Чобанова Василевска- Директор на сектор за контрола на квалитет и развој:Следејки ги светските трендови храната да се доближи до лек, во Млекара Здравје дојдовме до идеја да развиеме нов концепт на функционален јогурт “Бенефит”. Овој производ содржи уникатна формула на три пробиотици, што го издвојува од останатите пробиотски јогурти …

Повеќе »

Појадок од нашето детство: бисквити со млеко

Бисквити и млеко е комбинацијата што ниедно дете не ја одбива и со радост ѝ се насладува. Тоа е појадокот што го јадевме во детството и тоа е вкусот што и денес буди спомени. Нашите мајки не повикуваа на трпезата со гласна најава дека ќе го имаме омилениот појадок. А …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

Наутро или навечер, како закуска или, пак, како додаток на омилените јадења, препознатливиот синоним за освежување, полн, автентичен вкус и полезност за организмот – Битолското кисело млеко веќе 66 години е дел од семејната трпеза на голем број генерации. Приказната за Битолското кисело млеко започнува уште во далечната 1952 година, …

Повеќе »