деца

МЗ: Во тек инспекцискиот надзор на ДСЗИ во КБ Битола

Во врска со случајот со починатото новороденче во Клиничка болница Битола, информираме дека денеска Државниот санитарен и здравствен инспекторат врши вонреден инспекциски надзор. Комисијата е излезена на терен и во тек е надзорот за утврдување на текот на лекувањето на починатото новороденче.Истовремено е формирана и комисија за стручен надзор, составена …

Повеќе »

(ВИДЕО) Татко дозна дека син му малтретира соученик: Неговата реакција стана хит!

Татко стана вирален хит на TikTok откако објави видео од она што го направил кога дознал дека неговиот син малтретира и исмејува соученик. Решил да разговара со него и наместо да го натера да се извини, направил нешто подобро. @thehalfdeaddad Replying to @sunshinyday1227 And then it’s my kid 🤦‍♂️😡 #endbullyingnow …

Повеќе »

(ВИДЕО) Познатата актерка проговорила за мајчинството: „Тоа е како врска во која сте злоставени“

АМЕРИКАНСКАТА актерка Скарлет Јохансон не се двоуми јавно да проговори за суровата реалност на мајчинството. Јохансон, која е мајка на 8-годишната ќерка Роза и 19-месечен син Космо, неодамна се појави на подкастот на Лорин и Мајкл Бостик, каде искрено зборуваше за тоа како е да се биде мајка на мали …

Повеќе »

(ФОТО) Ева Лонгорија за МАЈЧИНСТВОТО ВО ЧЕТИРИЕСЕТТИТЕ: „Едноставно требаше да биде со мене во овој период од мојот живот“ 

Актерката искрено проговорила за искуството со бебе на 43 години! Во текот на изминатите неколку децении, просечната возраст на која жените го раѓаат своето прво дете се зголеми. Се’ повеќе жени раѓаат деца по 40-годишна возраст, додека сè помалку се оние кои родиле пред 20-тата година. Актерката Ева Лонгорија (48) …

Повеќе »

(ВИДЕО) „THE VOICE KIDS” – Девојче на настапот користела знаковен јазик за да може нејзината сестра да ја разбере, жирито се расплакало

Девојчето Фиа неодамна се појавила на популарното натпреварување „The Voice Kids“ во Германија, каде покрај пеењето решила да користи знаковен јазик за да, нејзината сестра која е глувонема, ја разбере. Единаесетгодишната натпреварувачка ги расплакала членовите на жирито „The Voice Kids“ со своето појавување на таканаречените слепи аудиции, додека песната „Flashlight“ …

Повеќе »

(ФОТО) ЧУДЕСНО „РАЃАЊЕ НА СИРЕНА“ СЕ СЛУЧУВА ЕДНАШ ВО 80.000 СЛУЧАИ: Овие неверојатни близнаци ги изненадиле СИТЕ!

Близнаците родени со породувањето на сирена изгледаат неверојатно, а го воодушевиле целиот медицински персонал Приказната за двајца браќа, идентични близнаци, не престанува да фасцинира од нивното раѓање, а нивните родители не можеле да поверуваат што се случува кога ги виделе. Случајот со овие близнаци го воодушеви светот, бидејќи „раѓањето на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Бремената Хилари Свонк објави несекојдневна слика од ултразвук: „Бебето стега мускули…“

БРЕМЕНАТА Холивудската актерка Хилари Свонк објави необична фотографија од ултразвук на која се гледа како еден од нејзините близнаци го истегнува мускулот на раката. „Бебето свиткува мускул пред камерата“, напиша Свонк на својот Инстаграм во описот на сликата од ултразвук, додавајќи ги хаштаговите „Бебе од вистински милион долари“ и „Prize …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Во ООУ “ЛАЗО АНГЕЛОВСКИ” – СКОПЈЕ по повод денот на пролетта и екологијата, се организираше ЕКО МОДНА РЕВИЈА

На ден 21.03.2023 година во просториите на ООУ „Лазо Ангеловски” –општина Аеродром по повод одбележувањето на 21 Март – Денот на пролетта и екологијата, се организираше Еко модна ревија.Денешната Еко модна ревија претставува славење на детската креативност и фантазија. Нашата цел како организатори и домаќини на овој настан е да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Овие бебиња се прогласени за најрано родени близнаци во светот

Близнаците од Канада за својот прв роденден го добија своето место во Гинисовата книга на рекорди. Адиа и Адриал Надараџа се прогласени за најрано родени близнаци на светот, откако пристигнаа на 4 март 2022 година, 126 дена пред предвидениот термин. Братот и сестрата ја презедоа титулата од американските близнаци Кили …

Повеќе »