деца

МЗ: Дете (2) од згрижувачко семејство, изгладнето и дехидрирано, со долга историја на болести, не ја издржало битката за живот и покрај напорите на лекарите!

Пред пет дена детето 15 минути пред полноќ изгладнето и дехидрирано било донесено на Клиниката за детска хирургија. Од згрижувачкото семејство на лекарите и медицинскиот персонал не им биле дадени никакви информации за здравствената состојба на детето УК за Детска хирургија во Скопје, до Центарот за социјални грижи и до …

Повеќе »

(ФОТО) ЕМОТИВНО – „ИМАМ ПОРАКА ЗА ВАС“: Семејството пронашло скриено ПИСМО на девојче (10), а нејзините зборови се шират по социјалните мрежи!

Откриената порака станала вирална на социјалните мрежи… Откако нејзините родители ја продале камп приколката, едно австралиско десетгодишно девојче им напишала слатко писмо на новите сопственици и го оставило во фиока до нејзиниот кревет заедно со прекрасна бела нараквица. Пронајденото писмо гласи: „Здраво, моето име е Попи и имам 10 години. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Момчето се уплашило од стрижење, па сите фризери во салонот пееле и успеале да го смират!

Стрижењето може да изгледа прилично страшно за децата. Затоа малите деца во салони често плачат, исто како и момчето од виралното видео што кружи на Твитер. Малиот Италијанец не можел да ги задржи солзите откако седнал на фризерската столица, и за да го смират, сите фризери во салонот почнале да …

Повеќе »

(ФОТО) ЖИВОТОТ Е ЧУДО – ОКСАНА РОДИЛА ПЕТОРКА, А ТОГАШ ЈА НАПУШТИЛ СОПРУГОТ: 5 години подоцна, живее подобро од кога било!

Прочитајте ја приказната за една навистина силна жена До 2015 година, семејството на Оксана Кобелецкај и Сергеј Семенов не се разликувало од милиони други: мајка, татко и ќерка Алиса. Неколку години по раѓањето на нивната најстара ќерка, парот почнак да размислува за проширување на семејството. Кога на ултразвук дознале дека …

Повеќе »

Став на Првата детска амбасада во светот МЕЃАШИ за актуелните случувања во образованието

Следејќи ги активно  случувањата во изминатиот период, пред и по почетокот на новата учебна година,  Првата детска амбасада во светот МЕЃАШИ одлучи јавно да повика на проактивност и мобилност од страна на Министерството за образование и наука (МОН) и  другите чинители кои имаат свои улоги во општествениот и образовен систем. …

Повеќе »

(ФОТО) Турски фотограф ја прикажува убавината на детските очи кои светат како скапоцени камења

АБДУЛАХ Ајдемир, фотограф од Истанбул, верува дека целиот универзум може да се скрие во очите на децата. Тој со објектив од камерата ги снима децата што ги среќава на улица , а нивните очи можат да ве хипнотизираат. Неговите портрети ја доловуваат нереалната убавина на неговите мали модели и тешко …

Повеќе »

(ВИДЕО) Татко за една секунда смирил дете кое беснеело: Трикот го погледнале два милиони луѓе!

Ејми Луис Крипс од Кембриџ споделила видео во кое нејзиниот син Колби плаче, а начинот на кој нејзиниот сопруг Мајкл го смирил се покажал како ефективен и иновативен. Во видеото, кое има повеќе од два милиони прегледи на Инстаграм, 27-годишната мајка покажала како момчето престанало да плаче речиси веднаш откако …

Повеќе »

(ФОТО) Најразгаленото девојче на светот: Нема ниту една година а живее во незамислив луксуз

Од најрана возраст, Блу Ерусалим живее луксузен живот. Таа има свој балон со топол воздух, личен стилист, чувар и патува низ земји што многу бебиња никогаш не ги виделе. View this post on Instagram A post shared by Gianluca Vacchi (@gianlucavacchi) Блу е ќерка на италијанскиот милијардер Ѓанлука Ваки, кого …

Повеќе »

(ВИДЕО) Братот ја држел сестричката па предизвикал салви од смеа реагирајќи на нејзиното „полнење на пелените“

Да се ​​биде горд постар брат е забавно додека реалноста не ве погоди. Тоа му се случило и на братот од виралното видео на Тикток, кој ужива да ја држи својата новородена сестра. Се смее од уво до уво, држејќи ја во раце и тапкајќи ја по грбот за да …

Повеќе »