деца

Руски психолог: Должноста на родителите е да го сакаат детето, а не да го прилагодат на сопствените мерки

РУСКИОТ психолог Михал Лабовски е еден од најпознатите психолози на денешницата, според магазинот Форбс. По 30 години работа со семејствата, сфатил дека однесувањето на родителите има најголемо влијание врз развојот на детето. Затоа заклучил дека само среќните родители можат да воспитаат среќно дете.„За детето да може да си постави добри …

Повеќе »

(ФОТО) ПРВ СЛУЧАЈ ВО ЗЕМЈАТА – Италијанска пратеничка го доела своето дете на седница во парламентот, колегите ја наградиле со аплауз

Вчера италијанската пратеничка Џилда Спортиело го искористила правото да дои дете за време на седница на парламентот, со што станала првата жена што го направила тоа во Италија. Оваа 36-годишна членка на Претставничкиот дом го доела својот двомесечен син Фредерик, а колегите ја наградиле со громогласен аплауз за тој чин. …

Повеќе »

Видео со 9 милиони прегледи: Родители споделиле одличен трик за смирување на бебето

ВИДЕО на кое се гледа како родителите го смируваат своето бебе кое плаче со едноставен трик, брзо стана вирално на социјалните мрежи. Имено, една млада мајка објавила видео на својот профил на TikTok наречено @libertyydizneyy, а во него можеме да ја видиме нејзината ќерка Лејлани како престанува да плаче откако …

Повеќе »

КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ПРОМОВИРАЊЕ НА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО НА ДЕМОКРАТСКО УЧЕСТВО И ВКЛУЧЕНОСТ

По повод 25-годишнината од оформувањето на институцијата Народен правобранител, Делегацијата на ЕУ во соработка со Првата детска амбасада  во светот МЕЃАШИ, Центарот за семејно и детско згрижување КМОП Скопје и Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“, како и Канцеларијата на Народниот правобранител одржаа Конференција за промовирање на правата на детето на демократско учество и вклученост. Во рамки …

Повеќе »

20 ПРАВИЛА НА ВОСПИТУВАЊЕ НА ГОЛЕМИОТ ПЕДАГОГ – МАРИЈА МОНТЕСОРИ: Еве како да го одгледате најдоброто и најспособното дете на светот

Големиот педагог Марија Монтесори знаела како да го воспита најдоброто дете на светот, со само 20 правила.Воспитувањето деца е многу чувствителна тема и неспорно е дека треба многу да се работи на образованието на децата и родителите. Развојот на технологиите значително придонесе за различни промени во општеството, па затоа се …

Повеќе »

Видеото на кое девојче „пее“ го погледнале илјадници луѓе, ќе се насмеете кога ќе го видите крајот на снимката

На социјалните мрежи кружи хумористична снимка од две девојчиња – едната „пее“, и другото кое има урнебесна реакција на нејзиното пеење. Ова видео е направено за да ви го разубави денот! 😃 @pubity The concerned look on her friend’s face at the end 🤣🤣🤣 #Pubity ( @theevalerieg via @collab ♬ …

Повеќе »

(ФОТО) Луѓето се воодушевени од гестот на патникот во авионот: „Има добро на овој свет“

ПАТНИК по име Џош Халтом допрелл многу срца откако ја сподели приказната за патниците во авионот кои се грижеле за дете без придружба. Како што напишал, парот си играл со енергичното дете за време на час и 40 минути лет од Индијанаполис до Балтимор. „Вечерва седнав во авион покрај малолетно …

Повеќе »

(ФОТО) Тинејџерка (17) на која и останале уште неколку месеци живот го замолила пејачот да го добие „ПРВИОТ И ПОСЛЕДЕН БАКНЕЖ ВО ЖИВОТОТ“: Зборови кои ги скршија луѓето

Минатата година мајката на Еден Луис (17) организирала матура за својата ќерка која боледува од најтешкиот облик на рак на коските. Лекарите на тинејџерката и предвидувале уште неколку месеци живот, а нејзината мајка давала се од себе времето што и останува да го помине на најдобар можен начин. На почетокот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Татко и бебе уживале во играта, а потоа се појавила мајката. Реакцијата на бебето насмеа милиони!

Од приложеното повеќе од јасно е кој со кого има посебна врска… Ова ќе ви извлече насмевка на лицето!😍 View this post on Instagram A post shared by Pubity (@pubity) Фото: Принтскрин/Instagram

Повеќе »