планета

(ФОТО) НИТУ НИЕ НЕ СМЕ ПОДОБРИ – Порака на станари во зграда во Белград е срамота: Дали сте нормални?

Сè уште учиме да живееме со мерки за заштита на коронавирусот, но ароганцијата на некои сè уште изненадува и поразува. Фотографијата направена во лифтот во улицата  „Новосадскиот саем „ во Белград предизвикала големо внимание на Твитер затоа што потсетува дека и покрај стравувањата, жртвите, и покрај предупредувањата и наметнатите мерки …

Повеќе »

Новинарката која го следела случајот се заљубила во „најомразениот човек на светот“

АКО требаше да ја изберете најомразената личност во 2015 година, тешко дека ќе пронајдете човек што светот го мразеше повеќе од Мартин Шкрели. Во случај да сте заборавиле, Шкрели ја зголеми цената на лекот (најчесто користен од пациенти со СИДА) од 13,50 на 750 американски долари во 2015. година, потег …

Повеќе »

(ВИДЕО) 600.000 лајкови: Овој учител од Кина секој ден пред влегување во училницата прави нешто многу емотивно

На видеото подолу се наоѓа снимка од еден учител од Кина кој го освоила светот за многу кратко време, а собрала повеќе од 600. илјади лајкови и 9. илјади коментари само на Фејсбук. На снимката се гледа како наставникот оди доста уморно низ ходникот, но непосредно пред да влезе во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Предупредувањето од метеорологот за лижење на мразулците го шокираше светот

Снег во градот не видовме годинава, но планините во земјата веќе станауваат бели. А што оди со зимската идила освен санкањето, скијањето и правењето снешко? Луѓе кои симнуваат мразулци и ги лижат. Со пристигнувањето на температурите под нулата, на покривите се формираат мразулци, и иако нивното лижење и грицкање може …

Повеќе »

(ФОТО) Од каде таа РАКА на грбот? Слика на девојка во ресторан го збунила целиот свет!

Секое прашање не секогаш има одговор … или можеби ова има? Некои фотографии стануваат вирални без никаква намера да се „прослават“ кога се направени. На социјалните мрежи има многу необјасниви снимки и слики. Слики што ве тераат да се преиспитате дали сите ваши „мали, сиви ќелии“ се на број тој …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тијана (5) си играла во паркот а потоа зад неа се нашла змија и се обидела да ја касне…

Нејзината мајка Светлана го снимила ужасниот момент Девојчето имало повеќе среќа отколку памет. Петгодишната Тијана си играла, на Тајланд, во парк со пријателка, кога одеднаш ја нападнала змија додека трчала на патеката. Рептилот одмарал покрај патеката и било очигледно дека девојчето кое одела пред Тијана го исплашила и индиректно го …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Погледнете ги грандиозните снежни скулптури во форма на војници

Скулптурите се изработени благодарение на пили, ножеви и лопати со помош на кои снегот го претвораат во мраз. По повод одбележувањето на 106-годишнината од битката кај Сарикамис за време на Првата светска војна, огромни снежни скулптури во форма на војници беа издлабени во источна Турција, пренесува Анадолија. Скулптурите ќе бидат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Урнебесни реакции на карантинот во Британија: „Блокада до 2035“

„Како ќе изгледа кога конечно ќе излеземе од блокадата“ е само едно од прашањата што Британците ги поставуваат на социјалните мрежи, откако новиот карантин беше воведен низ целата земја поради брзото ширење на новиот вид на коронавирус. На Британците не им остана ништо друго освен ироничен, црн хумор, кој од …

Повеќе »

(ФОТО) КАКВА ЖЕНА – Словенка видела фотка на хрватскиот сајт Index па довезла 7. тони храна за животните од подрачјата погодени од земјотресот во Петриња

КОГА видела фотографија од Томо Сукнаиќ и неговиот коњ Зекан во Мајске Полјане, направена од фотографот на index.hr, Лука Шангулин, Словенката Нуша Станиќ не можела да остане имуна. Започна акција за собирање помош за животните погодени од земјотресот и организирала превоз од Словенија до Сисак и околината. „На вашиот портал …

Повеќе »