планета

Чудни велигденски обичаи низ светот: Од фрлање тенџериња преку прозорци до правење џиновски омлет

За најрадосниот христијански празник кај многу народи останале многу чудни обичаи Кога ќе го спомнете Велигден во Македонија, првите асоцијации за речиси сите ќе бидат семејна дружба, фарбање јајца, богата трпеза, велигденски корпи и украси итн. Но, многу народи ширум светот практикуваат многу чудни обичаи кога станува збор за најсреќниот …

Повеќе »

Урнебесно видео: Германски овчар бркал случаен минувач и му влеал страв во коските

АКО не го почитувате знакот „пази, остро куче“, ризикувате. Случаен минувач кој завршил на покривот од автомобилот можеби не бил свесен за ова. Германски овчар излетал од дворот и почнал да брка човек кој не знаел каде да се сокрие, па скокнал на првиот автомобил на кој наишол и се …

Повеќе »

Боење јајца со лимонтус – Велигденски хит во најава

Секоја година откриваме некој нов супер трик за украсување велигденски јајца, а судејќи според пребарувањата на Гугл, оваа година бојадисувањето со лимонтус е тренд во најава. Доколку сакате јајцата во велигденската корпа оваа година да бидат уникатни и да имаат посебен дезен, а сакате да избегнете неред и да заштедите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Стјуардеса од Србија покажала како изгледа лет со една од најскапите први класи

КРИСТИНА ГРАБЕЖ, инфлуенсерка и поранешна стјуардеса од Србија, на социјалните мрежи покажа како изгледа лет со една од најскапите први класи во авион. „Иако многу авиокомпании имаат свои верзии на првата класа, авиокомпаниите од Блискиот Исток имаат некои од најексклузивните и најскапите места во авионот“, рече Кристина на почетокот на …

Повеќе »

Тест на личноста: Цртежот што ќе го изберете открива КАКО ДРУГИТЕ ТАЈНО ВЕ ГЛЕДААТ

Овој популарен тест за личност може да ви ги отвори очите и да ве натера да се соочите со себе. Изберете еден од четирите цртежи и дознајте како ве гледаат другите. Дали често се прашувате дали луѓето околу вас се целосно искрени со вас? Дали има нешто во вашата личност …

Повеќе »

Еко-акција на волонтери од Македонски Телеком за позелени и почисти урбани средини

Македонски Телеком продолжува со еко-акциите за заштита на животната средина. Во текот на неделата кога се одбележува Денот на планетата Земја, 22 април, волонтери од компанијата пошумуваа и расчистуваа отпад во Скопје. Со акцијата во соработка со Пакомак, се расчисти отпадот на детско игралиште во општината Аеродром и се посадија …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕДИНСТВЕНИ ШАРИ – РУСКАТА ТЕХНИКА НА БОЕЊЕ НА ЈАЈЦА СИТЕ ГИ ВООДУШЕВИЛА: Само така ќе ги добиете најубавите бои на виножитото!

Пробајте, ќе бидете воодушевени Идејата ја „позајмивме“ од Русите, чиј метод на ладно боење целосно не воодушеви. За овој начин на фарбање ќе ви требаат бои во кесички, ладна, претходно зовриена вода, разладен оцет, неколку салфетки, стапчиња за уши и онолку гумени ленти за тегли колку што бојадисувате јајца. Постапка: …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТОЈ ЛУД СВЕТ – Да, добро гледате. Овој човек во Славонија јава свиња

На страницата на ФЕЈСБУК „Во живо од славонските патишта“ вчера се појави видео од Пунитовци со наслов „Принц од Пунитовци“ кое брзо стана вирално. На видеото кое е снимено вечерта се гледа како непознат маж јава на свиња низ улиците на Пунитовци. Од снимката се гледа дека типот од Пунитовци …

Повеќе »

(ВИДЕО) „ТОА НЕ Е МОЖНО!“ – Покажала на дупка во дланката и збунила милиони луѓе: Можете ли да откриете што всушност направила?

Видеото досега е прегледано над 16. милиони пати и е полно со коментари од збунетите фанови на Аделине… Уметничката и Тиктокерка Аделине ги оставила своите обожаватели во сомнеж откако им ја покажала „дупката“ во дланката. Никој од нив не можел да сфати што се случило, пишува The Sun. Аделине споделила …

Повеќе »