ЗАНИМЛИВОСТИ

(ВИДЕО) Најстарата Европејка преболела корона: „Не ни знаев дека сум болна!“

Калуѓерката од Франција, Лусиле Рандон е најстарата Европејка која преболела ковид-19 само неколку дена пред нејзиниот 117 роденден, пишува Би-Би-Си. Рандон го земала името Сестра Андре во 1944 .година, а на 16. јануари оваа година, тестирањето покажало дека е позитивна на коронавирус. Таа пред новинарите изјавила дека нема никакви симптоми …

Повеќе »

(ВИДЕО) Скијач на Алјаска бил каснат од кафеава мечка и одлучил да глуми дека е мртов: Спасен е!

Хеликоптер за спасување во саботата однел скијач, кој бил нападнат и каснат од кафеава мечка на Алјаска, во болница. Човекот бил дел од група која се искачувала на планина во близина на Хаинс, Алјаска, и за време на нападот се здобил со повреди на главата и раката. Одделот за риби …

Повеќе »

Дневен хороскоп за среда, 10.02.2021: Ракот не сака да има пасивна улога, Девицата воспоставува контрола, Јарецот има неколку комбинации…

Овен Љубов: Повремено го губите трпението, нема причина да се однесувате строго и со многу побарувања кон саканата личност. Работа: Важно е да ја изберете вистинската улога што одговара на вашиот интерес и работа што носи материјални придобивки. Здравје: Слободно прифатете нови предизвици, подобрете го расположението. Бик Љубов: Емоционалниот притисок …

Повеќе »

(ФОТО) Поларен бран во Германија, земјата е парализирана. На патиштата колони и до 70 километри

Невообичаено ниските температури и снежните врнежи и денеска продолжуваат да предизвикуваат големи сообраќајни проблеми во многу делови на Германија. На еден од најважните патишта во земјата, автопатот А2 што ги поврзува Источна и Западна Германија, возачите поминале до 16 часа во ноќта од понеделник до вторник на температура до -10. …

Повеќе »

На жените родени во овие 3. хороскопски знаци мажите не можат да им одолеат

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Наближува денот на вљубените, и додека некои планираат денот да го поминат со својата девојка или момче, други се осамени. Ако се прашувате зошто можеби сè уште не сте …

Повеќе »

22. фотографии кои ќе морате да ги погледнете два пати за да видите што се наоѓа на нив

Сите сме доживеале ПАРЕИДОЛИЈА иако можеби не сме биле свесни дека тоа е психолошки феномен кога перцепцијата на случаен стимул препознава смислен стимул. Со други зборови, сите ние забележуваме различни слики во случајни предмети. Bored Panda собрала галерија од вакви фотографии, а многу од нив ќе мора да ги погледнете …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГО СНИМИЛЕ МОМЕНТОТ КОГА ГИ ПОКРИЛА ЛАВИНА: Одеднаш се’ се затресло, а потоа почнала борба за живот! Вака се извлекле!

Група млади луѓе успеале да преживеат лавина додека возеле моторни санки на планината Јуинта во Јута. “Возев на овие падини од мојата осум години. Јас и мојот брат бевме на страната каде што беа дрвјата, и уште тројца и уште еден брат во подножјето. Одеднаш планината се затресе. Мислев дека …

Повеќе »

Светлосниот „React/or“ ги потсети скопјани на стариот сјај на Пошта

Изминатиот викенд заврши светлосната инсталација “React/or”, која изминатиот месец и половина беше поставена на фасадата на шалтерната сала на Македонска пошта. Инсталацијата е авторско дело на светлосниот дизајнер Мартин Димитријев и е во рамки на европскиот ROCK проект, во соработка со Младински културен центар – МКЦ, Град Скопје и АД …

Повеќе »