тв лица

Нови епизоди од вашите омилени серии оваа зима на SkyShowtime

Како што наближува крајот на годината, ладните денови се почести, а желбата да останеме дома и удобно да се стуткаме во ќебето гледајќи некој интересен филм е сѐ поголема. Овој декември, SkyShowtime ја одбележува празничната сезона со посебна програма на филмови, серии и франшизи кои ќе го задржат вашето внимание …

Повеќе »

Васко Тодоров: Ради Тошо Малерот мислеа дека и јас сум глуп

Вера Јанковиќ, Васко Тодоров, Ани Малинкова и психологот Мирослав Пендаровски гостуваа во второто издание од новата сезона на „Нешто конкретно”. Темата ни беше „Самодоверба или самобендисаност”, а гостите особено речити на истата. Пејачката Ани Малинкова толку се сака себеси што таа и по дома си се шета дотерана и средена, …

Повеќе »

За Мирослав Илиќ ќе се снима филм, а веројатно ќе го глуми холивудската ѕвезда Роберт Де Ниро

За Мирослав Илиќ ќе се снима филм, а него веројатно ќе го глуми холивудската ѕвезда Роберт Де Ниро. Менаџерот и пријател на пејачот Саша Мирковиќ открива дека по филмот за Аца Лукас подготвува уште еден кино хит. – Мирослав Илиќ е жива легенда и заслужува неговото патување до ѕвездите од …

Повеќе »

Поранешната девојка на Метју Пери шокира со признанието: Aктерот користел дрога пред неговата смрт

Поранешната девојка на Метју Пери, Кејти Едвардс проговори за смртта на актерот. Таа изјви дека не верува дека тој само се удавил во џакузи односно смета дека Метју Пери се дрогирал и дека тоа е причината за неговата смрт. Таа им објасни на медиумите дека непосредно пред неговата смрт, Пери …

Повеќе »

Почнуваат претставите од селекцијата за наградата БИШ

И оваа година МОТ ја доделува наградата БИШ, иницијатива која ја започна минатата година, како дел од заложбите за поддршка и промоција на домашната (пред сè) независна сцена. На отворениот повик на кој се пријавија 25 театарски претстави од домашната независна продукција, на овогодинешното издание на  фестивалот ќе бидат прикажани …

Повеќе »

На денешен ден е роден актерот Петар Мирчевски

Петар Мирчевски е роден на 11 ноември 1956 во Крушево. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Мирчевски кај блиските е познат и по прекарот Пепи Пивцето кој го добил во средношколските денови, за време на учеството во една работна акција. Неговите двајца сина Филип и Мартин продолжиле по …

Повеќе »

Денеска и утре проекции на „М” на Вардан Тозија на фестивалот во Котбус

Филмскиот фестивал Котбус (ФФЦ) е еден од водечките меѓународни фестивали на источноевропскиот филм и годинава се одржува од 7 до 12 ноември. Денеска во 13 часот и утре во 18 часот ќе се одржи проекција на македонскиот филм „М” на Вардан Тозија. -Основан во 1991 година, Фестивалот сака да прикажува …

Повеќе »

МЕСЕЦ НА ЕВРОПСКИ ФИЛМ во Битола, Скопје и онлајн на платформата Cinesquare.net

Во периодот од 6ти до 12 ти ноември, во рамки на проектот „Месец на европски филм“ во Битола, Скопје и онлајн на ВОД платформата Cinesquare.net, бесплатно ќе бидат прикажани вкупно 10 европски филмови. Организатор на проектот е Здружението на филмски продуценти на Македонија МЗФП од Скопје, а проектот се реализира …

Повеќе »

Македонскиот филм „M” на Вардан Тозија денеска на 19. издание на фестивалот „Слободна зона” во Белград

Македонскиот филм „М” во режија на Варан Тозија денеска во 18 часот, во рамките на програмата „Зона без граници” ќе биде прикажан на 19.издание на фестивалот „Слободна зона” во Белград. Основан во 2005 година, Филмскиот фестивал „Слободна зона” отвори простор за дебата, промоција, испрашување и разбирање на човековите права и …

Повеќе »