тв лица

Лоренс Шер, кинематограферот на „Џокер”: Платформата Шотдек е славење на филмовите

Шотдек (Shotdeck) e буквално славење на филмовите. Овде ќе најдете фотографии и видео материјали од илјадници филмови. Можете да одберете било кој. Овде можете да најдете слики и видеа кои ќе ви послужат и само за инспирација. Ова денеска го истакна американскиот кинематографер Лоренс Шер, на денешната презентација насловена како …

Повеќе »

Кетрин Зита Џонс и Мајкл Даглас се родени на денешен ден, но со 25 години разлика – кај нив вистинската љубов не ги брои годините

Кетрин Зита Џонс и Мајкл Даглас се родени на ист ден, но со 25 години разлика. На 25-ти септември, Кетрин слави 54, а нејзиниот сопруг Мајкл Даглас 78 години. Мајкл Даглас е роден во 1944 година, а актерката е родена во 1969 година. Тие покрај големата разлика, тие имаат еден …

Повеќе »

Костадиновска-Стојчевска од Битола: Фестивалот на врвната визуелна уметност „Браќа Манаки” е чувар на споменот за љубопитните браќа Милтон и Јанаки

Многубројни гости со силен аплауз го поздравија македонскиот филм „Домаќинство за почетници” на режисерот Горан Столевски, по светската премиера на Фестивалот во Венеција, со кој вчеравечер во Центарот за култура во Битола беше отворен 44. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки”. Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на свеченоста пред …

Повеќе »

„Домаќинство за почетници” на Горан Столевски го отвори 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки”

Филмот „Домаќинство за почетници”, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција го отвори 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки”. Директор на фотографија e Наум Доксевски, добитник на наградата „Мала камера 300″ на нашиот фестивал во 2018 година за краткиот филм „Види ја ти …

Повеќе »

Отворено 44. издание на „Браќа Манаки”: Фестивалот е место на слободната мисла на филмските уметници и големите мајстори на филмската фотографија

Во Битола, од денеска, во текот на седум фестивалски денови ќе се открива прекрасното непознато, онака како што браќата Манаки со камерата 300 почнале да го откриваат прекрасното непознато, кое може да се види и создаде само преку филмскиот објектив. -Создавањето на еден филм, на едно уметничко дело, па и …

Повеќе »

Румена Бужаровска: Приказната е сржта на филмот

Нарација во книжевноста и филмот, е темата на која попладнево пред Битолчани зборуваше македонската писателка, книжевна преведувачка и професорка, Румена Бужаровска. Настанот кој се одржа во културниот центар „Магаза”, а кој го модерираше Ана Василева, е дел од Офф пограмата која се одржува во рамки на годинашниот Интернационален фестивал за …

Повеќе »

Салковски: Добивме само 3 милиони од бараните 10 милиони денари за реализација на филмови

Филмскиот продуцент Томи Салковски во директно соочување со министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, во вечерашната емисијата „Аргумент плус“ на телевизијата „24 Вести“ изјави дека аларм за кратење на финансиски средства во износ од 10 милиони денари, минатата недела, ги кренал на нозе вработените во Агенцијата за филм, по што …

Повеќе »

ИФФК „Браќа Манаки” годинава е навистина голем: Со 400 гости од кои 160 се странски и 79 извонредни филмови

На денешната прес конференција на 44. ИФФК „Браќа Манаки” која се одржа во Офицерскиот дом во Битола беа презентирани детали за годинешната програма на Фестивалот, но и офф програмата. -Еве со оваа прес конференција, прва во Битола, фестивалот си дојде дома, тој си припаѓа на Битола, тука ќе остане и …

Повеќе »

Познатиот турски актер ни покажа како се грижи за својот физички изглед

Харизматичниот турски актер, Екин Мерт Дајмаз, на македонската јавност и е многу добро познат по неговите исклучителни изведби во сериите „Бура од тајни“ и „Животот е убав“. Неговите извонредни улоги му донесоа голема препознатливост во индустријата и огромен број на обожаватели ширум целиот свет, а неговиот привлечен изглед и шармантна …

Повеќе »