тв лица

Вардан Тозија: Продолжувам да се надевам дека е можно да се промени нешто со авторскиот израз и таа мисла за промени е мојот двигател

Дистописката приказна за осамено момче од шумата, кое наидува на низа предизвици и авантури, барајќи ја својата самовила, ќе го има своето премиерно киноприкажување на 5 октомври во Синеплекс. По премиерната проекција на филмот „М” на Вардан Тозија публиката ќе може да го погледне во кино салите во Скопје и …

Повеќе »

Започна снимањето на долгометражниот игран филм „На сè ќе дојде крај“ на Рајко Грлиќ, ко-продукција на Веда Филм од Северна Македонија

На 19 септември 2023г., во Загреб започна снимањето на долгометражниот игран филм „На сè ќе дојде крај“ на режисерот Рајко Грлиќ, кое ќе трае до крајот на октомври оваа година. Како ко-сценаристи се потпишуваат писателот Антe Томиќ и Рајко Грлиќ, а филмот е во продукција на Интерфилм од Хрватска. Приказната …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот познат актер Зоран Љутков

Зоран Љутков е роден на денешен ден во 1977 година во Велес. Дипломирал на Факултетот за драмски Уметности во Скопје во 2001 година во класата на Владимир Милчин, а во 2002 година запишал постдипломски студии за сценографија на Универзитетот за уметности во Белград. Во 2006 година се вработил како глумец …

Повеќе »

„КАЈМАК” НА МАНЧЕВСКИ ОСВОИ НАГРАДА И ВО ТИРАНА, ДОБИ ЧЕТИРИ НАГРАДИ ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ 

Уште едно признание за „Кајмак” на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски – ја освои Наградата на публиката на Филмскиот фестивал во Тирана, кој заврши синоќа. Најновиот филм на Манчевски минатата недела го отвори Тиранскиот фестивал, а режисерот беше пречекан со огромни почести од културната и политичка јавност на Албанија. Манчевски …

Повеќе »

Ана Стојаноска член на жирито на театарскиот фестивал МЕС во Сараево

  29 септември: Ни претставува чест да споделиме дека уметничката директорка на МТФ „Војдан Чернодрински“, Ана Стојаноска, на претстојното 63. издание на МЕСС (Меѓународен фестивал на мали и експериментални сцени во Сараево), ќе биде член на жирито на официјалната програма. Еден од најпрестижните фестивали во регионот ќе започне утре, на …

Повеќе »

Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни

Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300″ за особен придонес во светската филмска уметност, во рамки на 44. издание ИФФК „Браќа Манаки”, денеска во битолското кино одржа мастерклас. Тој зборуваше за неговите почетоци, почнувајќи од неговото детство, па до соработката со врвни режисерски имиња. -Пораснав во мал град …

Повеќе »

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски влезе во селекција за Европските филмски награди

Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски, кој неодамна ја имаше својата светската премиера на филмскиот фестивал во Венеција, влезе во групата на филмови кои ја комплетираат овогодинешната селекција за 36. издание на Европските филмски награди, соопшти денеска Европската филмска академија (ЕФА). Кон крајот …

Повеќе »

Питер Бижу: По снимањето на „Мисисипи гори”, ми беа потребни неколку недели за емотивно да закрепнам

Во мојата кариера работев сè. Бев и асистент на снимателот. Тоа ми помогна да се изградам себеси и да изградам самодоверба. Ова денеска го истакна Питер Бижу, извонредниот кинематографер, оскаровец и добитник на Златна камера 300 за животно дело на годинашното 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки”. Тој денеска одржа …

Повеќе »

СО 4 ПРОЕКЦИИ, ГРОМОГЛАСЕН АПЛАУЗ И СТОЕЧКИ ОВАЦИИ СЕ ОДРЖА ПРЕМИЕРАТА НА TE DUA, ЖИМИ МЕНЕ

На 22 Септември во Синеплекс се одржа премиерата на независниот, домашен филм Te Dua, Жими Мене. Филмот премиерно го погледнаа четири полни кино сали, а публиката ја поздрави екипата со громогласен аплауз и стоечки овации. Станува збор за целовечерна комедија во режија на Марјан Гавриловски, а по сценарио на Никола …

Повеќе »