ТВ ЕКРАН

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“ советува како најдобро да го искористите времето во карантин?

Дека времето поминато во изолација поради корона вирусот ќе потрае, ни е повеќе од јасно. Сигурно секој ден се будите со помислата како најдобро да го искористите времето во карантин? Фчерашни новости го имаат одговорот на тоа прашање. Во новата епизода не очекуваат многу песни, вежби за по дома и …

Повеќе »

„Лица и дела“ – Поблиску со творештвото на Живко Поповски – Цветин

Гостин е Живко Поповски – Цветин, уметник кој најмногу слика цвеќиња а најпознат е по цвеќето на мирот. Цветин има учествувано на многу хуманитарни акции за школи во странство…Негова најнова желба е со своите дела да влезе во Гинисовата книга на рекорди. Живко Поповски – Цветин имал многу изложби но …

Повеќе »

(ВИДЕО) МЕЃУ НАЈГЛЕДАНИТЕ СОДРЖИНИ – „Pandemic“: Документарец на Нетфликс кој ја опишува пандемијата

Серијалот на гледачите им нуди корисни совети Меѓу најгледаната содржина на Нетфликс деновиве е документарната серија „Pandemic: How to Prevent an Outbreak“ (Пандемија: Како да се спречи појава на избувнувањето). Оваа серија не е едно од најпродуктивните достигнувања на американскиот сервис за стриминг, но го привлекува вниманието на публиката заради …

Повеќе »

Редослед на претстави на ТДМ на МТВ еден секоја недела на пладне

Н.У. Театар за деца и младинци во соработка со МРТВ, секоја недела од 12. часот ќе се прикажува дел од претставите на нашиот репертоар. На овој начин театарот сака да придонесе во дружeњето со верната публика, додека седиме дома, а воедно да го означи и нивниот 30 -ти јубилеен роденден …

Повеќе »

(ФОТО) Лица од зад камерите без кои не се може – Симе Младеновски – продуцент: Квалитет и истрајнот!

За продуцентската работа ретко се знае, бидјќи тие се зад камерите а го овозможуваат сето она што го гледаме на малите екрани…Да се биде продуцент и да се опстојува повеќе од 30. години не е едноставно, но токму тоа му успеало на Симе Младеновски, сега, продуцент на многу гледаната емисија …

Повеќе »

(ФОТО) ТАГА – На глумицата од „Мојата голема мрсна православна свадба“ и починал таткото: Поради коронавирусот не можела да оди на ПОГРЕБ!

Ниа Вардалос, која се прослави за улогата во „Мојата голема мрсна православна свадба“ поради острите мерки и самоизолација, не била во можност да оди на последното испраќање на нејзиниот татко. Нејзиниот татко, Гус Вардалос, починал и таа не можела да биде присутна во неговото последно испраќање поради епидемијата на корона …

Повеќе »

Светска ТВ-премиера на „Врба” на МТВ1 на 29 март

Светската ТВ-премиера на најновиот игран филм „Врба” на Милчо Манчевски ќе биде на 29 март (недела) во 22 часот на јавниот сервис МТВ1. Со прикажувањето на „Врба” ќе биде заокружен циклусот #Седидома со Милчо на филмови од целокупниот опус на Манчевски што изминатиов период се емитуваа на јавниот сервис, со цел да …

Повеќе »

(ФОТО) Тажна вест за фановите на популарната серија: Корона вирусот го одлага новото собирање на „Пријатели“

Долгоочекуваното обединување на екипата на популарната серија „Пријатели“ е одложено поради пандемијата на корона вирусот… Специјалната епизода ќе биде снимена следната недела на првобитната сцена во Бурбанк, Калифорнија, а ќе се емитува во мај. Не е одреден новиот датум за снимање, а HBO Max одби да ја коментира новата ситуација. …

Повеќе »

„#Седидома со Милчо“: Вечерва на МТВ е „Бикини Мун“

По прикажувањето на „Пред дождот“, „Мајки“ и „Сенки“, вечерва на МТВ во 22. часот ќе биде емитуван филмот „Бикини Мун“ на најнаградуваниот македонски филмски режисер Милчо Манчевски. Манчевски преку Фејсбук го најави својот придонес и поддршка на вонредните мерки против ширењето на коронавирусот. „#Седидома со Милчо“, порача режисерот.

Повеќе »