актуелности

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“ октриваат: Како полесно до работа во Германија!?

Академијата за преквалификација и посредништво за работа во Германија „Војче и синови“, секогаш го следи трендот и побарувањата на граѓаните на Македонија. Поради тоа, во најновата епизода на Фчерашни новости ги поканивме како гости, за да ги кажат своите искуства и совети кои идните македонски работници во Германија би сакале …

Повеќе »

„Луѓе и дела“ со професор – доктор Љупчо Ристески

Вечерва ќе можете да го проследите најновото издание на „Лица и дела„ со професор – доктор Љупчо Ристески, професор по етнологија и антропологија, со многу научни трудови, издадени книги и дел од многу проекти во Македонија но и надвор… Ристески е стручњак за многу народни но и традиционални обичаи за …

Повеќе »

„Лица и дела“ вечерва со Мери Младеновска и др. Инес Црвенкоска

Вечерва „Лица и дела“ ќе бидат домаќини на професор доктор Инес Црвенкоска Ристеска, професор на факултетот по антропологија и етнологија… Домаќинот на „Лица и дела“, Мери Младеновска со гостинката ќе разговара за стрип традицијата во однос на демонологијата и митологијата на Македонците, поконкретно во поголемиот дел на Скопје но и …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“ со упатство како да се справите со корона вирусот

Нема место за паника! Додека сите се во паника и не знаат кај тераат, „Фчерашни новости“ на едно место ги собра најголемите експерти и познавачи на вируси и слично, за да одговорат на прашањето кое ептен го мачи народот, како да се справите со корона вирусот и зошто да не …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕ ЈА ПРОПУШТАЈТЕ „ЕДЕН НА ЕДЕН“ ВО НЕДЕЛА: Шампионска емисија со Новак Ѓоковиќ и „Медена земја“

„Еден во еден“ во недела навистина не смее да се пропушти… Многу оскаровски приказни, но и приказни од нивните патувања низ светот, раскажаа Тамара Котевска и Фејми Даут, креаторите на „Медена земја“ во „Еден на Еден“, а ќе ги гледаме во недела во 18.30 на Канал 5. Интересно е што …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ал пачино првпат во телевизиска серија: Ќе глуми во „Ловци“!

Ал Пачино првпат во својата повеќе од 50. години долгата кариера како глумец,ќе се испроба и во ТВ-серија со 10. епужизоди. Прикажувањето започна вчера на Амазон Прајм Видео. Приказната на „Ловци“ (Hunters) е сместена во Њујорк, во 1977 година, и го следи Мајер Оферман (Ал Пачино), водач на групата ловци …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Зоран Заев во „Еден на еден“: „Британија си замина – ние да дојдеме на нивното место!“

Во недела, во најновото издание на „Еден на еден“ гостин на Жаре ќе му биде Зоран Заев… Меѓу многуте приватни и професионални приказни, поранешниот премиер раскажал за своите студентски денови, за детството, за семејството, за својата прва работа, за она што најмногу го исполнува во слободно време.На прашањето на Жаре …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕОЧЕКУВАН ОДГОВОР – Бламирање среде емисија во живо:„Бев со тебе на задното седиште во автомобилот!“

Легендарниот музичар Бери Менило се појавил на утринската програма на британската телевизија и ја шокирал презентерката Кејт Геравеј. Причината за неговото вклучување беше неговиот нов албум „Night songs II”“ (Ноќни песни II), но и потсетник за старите хитови што му ја донесоа титулата „жива легенда“. Бери најпрво зборувал за неговиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“ откриваат што значи влезот во НАТО за Македонија?

Додека сите граѓани на нашата република се прашуваат што точно значи влезот на Македонија во Нато, нашиот репортер Кузман Статива тоа го дознава од прва рака. Што добива, а што губи Македонија? Дали да се слави Валентајн или Трифун? Познатите полицајци Алфа и Буби спроведоа една несекојдневна акција која ќе …

Повеќе »