Технологија

А1 Македонија со нова ИКТ услуга за бизнис сегментот – Offensity за согледување на можните ризици навреме и заштита од хакерски напади  

А1 Македонија најавува воведување на најновата ИКТ услуга–Offensityкојаим помага на компаниите да ги идентификуваат слабостите и безбедносните пропусти во нивната јавна интернет инфраструктура и преку добиените извештаи и потребни информации истите и да ги отстранат. Offensityпретставува автоматизирано решение за откривањена потенцијални слабости во инфраструктурата на компаниите и дава можност на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во дивеењето на автопат мотоциклист се обидел да претекнува па завршил на работ на провалија

ИМАМЕ само две пораки за сите возачи. Велат дека љубовта кон моторите и чувството на возење на две тркала е безусловна, па дури и посилна од се. На крајот на краиштата, и покрај опасностите што ги носи, многу мотоциклисти се враќаат на седиштето на бензинскиот ѕвер дури и по несреќа, …

Повеќе »

(ВИДЕО) За возење по пруга казнет со огромна парична казна но и затвор…

Се уште не е познато зошто се одлучил за опасен маневар што предизвикало одложување на железничкиот сообраќај, но и екстремно големи лични проблеми. 31-годишен Британец одлучил на почетокот на мај со својот SUV Mitsubishi Pajero да се вози на пруга недалеку од Бирмингем. Откако ја поминал станицата во Дадестон, тој …

Повеќе »

(ВИДЕО) Украл скап спортски автомобил пред очите на продавачот

НАЈНОВАТА Корвета е толку пожелна што некои се спремни да направат се за еден круг по населбата. Шегата настрана, ова е веројатно најлошиот кошмар на продавачот на автомобили. Додека на заинтересиран клиент ја покажувал Корветата по тест возењето, клиентот одлучил да остане да седи во автомобилот, ја заклучи вратата и …

Повеќе »

Голема мисија на МАРС: „Успеавме да го земеме првиот примерок“

Една од главните задачи на роверот НАСА „Persevirens“ е да бара докази за постоење живот на Марс во минатото. Некои од овие докази се скриени во карпите, механички истражувач сега го земал и првиот примерок. „Persevirens“ штотуку започна да ја истражува околината на кратерот Jезеро, во кој слета пред неколку …

Повеќе »

А1 Business со најнова атрактивна понуда за деловните корисници

6 месеци без месечна претплата во A1 Business Combo и неограничен интернет 150GB национален мобилен интернет Македонија со огромно задоволство ја најавува новата атрактивна промоција наменета за деловни корисници која нуди решение за неограничена комуникација за сите компании. Во рамки на септемвриската промоција, бизнис корисниците на А1 имаат единствена можност …

Повеќе »

Неверојатна снимка: Со авион прелетал преку два тунела со 245 километри на час и го соборил светскиот рекорд

Италијанскиот пилот Дарио Коста во саботата влезе во Гинисовата книга на рекорди. Летајќи низ два тунели на автопатот Северна Мармара во Истанбул, Дарио го собори светскиот рекорд во најдолгиот лет со авион низ тунелот. Неговиот лет низ тунелите Т1 и Т2 траеше вкупно 43,44 секунди. View this post on Instagram …

Повеќе »

ИДЕАЛНИ ЗА ВО ГРАД: Ова се најтесните автомобили на пазарот

ГОЛЕМИНИТЕ на паркинзите се исти со децении. Автомобилите не се. Логиката вели дека работите се менуваат со текот на времето, и ако ја земеме предвид зголемената големина на автомобилите, јасно е дека автомобилите стануваат се потешки за движење низ градските улици изградени пред 50 или повеќе години. Маневарските својства се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Зошто просто кога може компликувано? Чуден начин да се излезе од паркинг!

На интернет кружи видео од неверојатното паркирање, за кое е тешко да се помисли дека некој намерно би го направил. Видеото доаѓа од Нов Зеланд, а е снимено на паркинг во супермаркет. Наместо едноставно излегување од паркингот со возење наназад, лицето зад воланот на овој миниван одлучил да го сврти …

Повеќе »