Технологија

Плаќајте со апликацијата HalkPay и откријте ја нејзината супермоќ

Халкбанк АД Скопје е присутна цела деценија на македонскиот пазар и со секој производ, платформа или проект, докажува дека навистина е банка посветена на луѓето. Како пример за грижа за потребите на корисниците се издвојува HalkPay, апликација со супермоќи, која е достапна за секој клиент со активна платежна картичка од брендот Mastercard, издадена …

Повеќе »

ЛЕКЦИИ И ЗАКЛУЧОЦИ ОД КОНФЕРЕНЦИЈАТА ЗА Е-ТРГОВИЈА – Што научивме од 4-та годишна конференција за е-трговија?

Во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, на 12-ти ноември се одржа Четвртата конференција за е-трговија, во хибриден формат, односно со истовремено физичко и онлајн присуство. COVID-19 значајно го забрза растот на е-трговијата – компаниите мораа да се адаптираат со цел да ги одржат своите бизниси, да стигнат до …

Повеќе »

Година и пол возел бесплатно на автопат, секогаш со истиот изговор

Возач од Хрватска дури 88. пати го користел автопатот без да плати патарина. Доминик (37) цела година и половина возел бесплатно на автопат. Во тој период 88. пати ја поминал наплатната рампа и излегол на посакуваниот излез, без воопшто да плати. Како е тоа можно? Всушност, се покажало – сосема …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како Lamborghini „ја наместил“ најпознатата автомобилска инфлуенсерка

ЛАМБОРГИНИ направил „шега“ и успеал. Секој кој сака супер спортски автомобили и користи социјални мрежи, знае кој е Supercar Blondie. Ова 36-годишна Австралијка со вистинското име Алекс Хирши има повеќе од 30. милиони обожаватели кои ги апсорбираат нејзините критики за претежно многу егзотични автомобили. Автомобилот често се претставува преку т.н. …

Повеќе »

СЕ ОТВОРИ ЧЕТВРТАТА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА Е-ТРГОВИЈА ВО МАКЕДОНИЈА-Продолжува растот на бројот и вредноста на онлајн трансакциите, како и бројот на нови е-продавници во С. Македонија

Денес, во хотелот „DoubleTree by HIlton“ во Скопје под мотото „Ready, Set, Grow“, започна Четвртата годишна конференција за е-трговија на која присуствуваат речиси 500 учесници, а свое излагање ќе имаат 28 еминентни говорници од земјата и странство. Дигитализацијата и дигиталната нација, безбедните и иновативни е-плаќања, влијанието на COVID-19 врз е-трговијата, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Страничното паркирање во Сплит ги насмеало жителите на околните згради – Погледнете го видеото!

На СОЦИЈАЛНИТЕ мрежи се шири видео од Сплит (Хрватска) на кое јасно се гледа дека за некои паркирањето на страна е невозможна мисија. На видеото се гледа како непознат возач се обидува да паркира странично во компактен кросовер на улицата „Звонимирова“ во Сплит. Иако има напредок и повеќето возачи би …

Повеќе »

СКЕЕОР 2021: Обновливите извори на енергија стануваат сѐ поактуелна тема

Серија предавања од експерти од Регионот со фокус на енергетска ефикасност во рамки на овогодинешното издание на Студентската Конференција за Енергетска Ефикасност и Одржлив Развој  Обновливата енергија сè повеќе се смета за клучен фактор во идниот развој на Земјата. Низ животот сигурно барем еднаш сте се сретнале со терминот обновливи …

Повеќе »

(ВИДЕО) На овој професионален возач му биле ампутирани двете раце, вози со стапалата

На Бартош Осталовски (34) од Полска му се ампутирани двете раце, но тоа не го спречува да вози професионално. Вози и вели дека е единствениот професионален возач кој вози со стапала. На видеото кое го објави Daily Mail може да се види како тој ги користи стапалата на воланот, педалите …

Повеќе »

Ферари ќе повлече 5.600 автомобили

И’ НАЈДОБРИТЕ грешат, а во конкретниов случај се работи за Ферари и проблем со сопирачките. Имено, од се уште непозната причина, системот за кочење на некои модели на Ферари може да остане без течност за сопирачките, што пак може да доведе до страшни последици и несреќи. Сето ова важи за …

Повеќе »