Технологија

(ВИДЕО) Заборавете на фиксните камери – вистинската закана за сообраќајните прекршители доаѓа од небото!

Полициските патроли сакаат да се „закотват“ на крајот од рамниот дел и на тој начин да ги фатат прекршителите низ радарскиот нишан, а сега им се дадени засилувања. Прекршителите на полицијата и сообраќајот играат мачка и глушец уште од современиот свет и во тој лов технологијата има сè поголемо влијание. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Среде возење на автомобили паднал бетон – Погледнете го тој момент!

Надзорна камера забележала необичен момент за време на возење во Хонг Конг… Имено, два автомобили и дел од патот останале прекриени со бетон. Нема повредени, но штетата на автомобилите е огромна… Фото: Принтскрин/Youtube

Повеќе »

(ВИДЕО) Во Дубаи на 50. степени научниците успеале со дронови да предизвикаат дожд

Научниците во Обединетите Арапски Емирати работат на нови методи за манипулирање со времето за да се зголеми количината на дожд во таа пустинска земја. Според „The Independent“, методот што се користи во Дубаи се потпира на технологијата на беспилотни летала. Беспилотните летала ослободуваат електричен набој во облаците, принудувајќи ги да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Поплава во Германија уништила многу нови „Ауди“ автомобили

Како последица од катастрофалните поплави што деновиве погодија делови од Германија, Белгија и други земји беа погодени и далони за продажба на автомобили. Водената буица однесе повеќе од 200 животи во регионот, а стотици луѓе се водат како исчезнати. Предизвиканата материјална штета се проценува на милијарди евра, а биле поплавени …

Повеќе »

(ВИДЕО) LG екран на одвиткување од 100.000 долари

LG објави дека Signature OLED R ќе понуди три режими: Целосен приказ за гледање видеа, играње игри или користење на вградени функции за паметни домови, Line View за слушање аудио содржина и Zero View “што звучникот го прикажува како уметничко дело” кога е затворен екранот. LG на CES 2014, најпрво …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВОЈ ПОТЕГ ЈА ВРАЌА ВЕРБАТА ВО ЛУЃЕТО: Тинејџери измислиле додаток за инвалидска количка за да еден тато може да го шета бебето!

Група од 10. ученици од средно училиште во Америка направија хуман гест, смислувајќи како да му овозможат на еден татко, кој има проблем со центарот за рамнотежа, да го однесе своето бебе на прошетка. Имено, тие направиле конструкција за инвалидска количка на која може да се постави автомобилско седиште за …

Повеќе »

(ВИДЕО) МИЛИЈАРДЕРОТ И НЕГОВИОТ ТИМ УСПЕШНО СЕ ВРАТИЈА ОД ВСЕЛЕНАТА! Џеф Безос: Ова е мојот најдобар ден НА СИТЕ ВРЕМИЊА!

Американскиот милијардер Џеф Безос и уште тројца патници летаа во вселената денес со своето ракетно летало „SЊу Шепард“, а овој лет се смета за пресвртна точка кога станува збор за приватното патување во вселената. Полетале во 15. часот по средноевропско време од пустината во Западен Тексас до работ на вселената, …

Повеќе »

ТАВ МАКЕДОНИЈА: СЕЗОНСКИТЕ ЛЕТОВИ СЕ ВРАЌААТ НА ОХРИДСКИОТ АЕРОДРОМ

По големиот шок предизвикан од пандемијата со КОВИД-19, сезонските летови се враќаат на Аеродромот Свети Апостол Павле Охрид. Со првиот лет на релација Ајндховен-Охрид попладнево (време на пристигнување 15:20ч.), редовните сезонски летови од Ајндховен до Охрид, на коишто лета TUI Fly секоја летна сезона, повторно е на распоредот на летови на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како изгледа ерупција на вулкан од најблиската можна перспектива

Јутјуберот Џои Хелмс снимил фантастично видео од вулканската ерупција со неговиот дрон DJI FPV. Беспилотното летало паднало во лавата на вулканот Фаградалсфјал, обезбедувајќи волшебен поглед одблизу на кратерот кој еруптирал. Овој уникатен HD-кадар овозможува редок поглед на калдерата и фонтаната на вулканите од лава за време на една од неговите …

Повеќе »