Технологија

A1 Македонија со програма за стекнување практично искуство и професионален развој:  Програма A1 WayUp – повик за дипломци кои се подготвени да работат со DATA

А1 Македонија ја започна програмата А1 WayUp преку која е во потрага по дипломци кои имаат познавање од областа Data science и Data analyticsи кои се подготвени да го збогатат и надградат своето знаење и искуство преку работа на реални проекти. Учесницитекои ќе работат како дел од тимот за Datascience …

Повеќе »

Јунајтед Груп ќе соработува со Нокиа за да ја унапредат мобилната мрежа и да понудат ненадминливо корисничко искуство

Јунајтед Груп денес објави дека започнува соработка со Нокиа за да ja унапреди својата мобилна мрежа базирана на cloud, со што ќе се подобрат квалитетот, капацитетот и безбедноста на мрежата,кои ќе помогнат при воведување на напредни дигитални услуги низ Југоисточна Европа, вклучувајќи и нови засилени 5G услуги за приватни и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Снимката го насмеала интернет: „Не е само возач туку и морнар“

Видеото што ги насмеа социјалните мрежи деновиве покажува помал бел автомобил кој вешто успева да помине низ потопен пат, иако поголемиот дел од неговиот автомобил е под вода. Насловот на ова духовито видео на страницата „Cop Humor“ е „Тој не е само возач, тој е и морнар“. Видеото собра над …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сопственикот на овој автомобил за регистарска табличка платил 10. милиони евра!

ЛАМБОРЏИНИ е сам по себе скап и ексклузивен автомобил, но тешко може да се измери со оваа регистарска табличка. Lamborghini Aventador SVJ Roaster е едно од најексклузивните Lamborghini на патиштата, но по цена од околу 390.000 евра тешко е да се мери со мала регистарска табличка. Имено, неа сопственикот на …

Повеќе »

(ФОТО) Најатрактивен на светот е „Фичо комби“ – но и најскап!

ИАКО на аукцијата не ја постигна очекуваната цена, бил продаден за сума за која денес може да се купи солиден нов автомобил. Малото комбе се произведуваше во Италија до 1985. година, додека последната копија излезе од лентите во Крагуевац во 1990. година. Застава 900 АК или прекарот „Фичо комби“ е …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кристијано Роналдо добил скап роденденски подарок – „Brabus G Class“

Кристијано Ронално за роденден добил феноменален автомобил, повторно „Мерцедес“ и повторно од Џорџина… Кристијано Роналдо е еден од најдобрите фудбалери на сите врамиња. Тој на социјалните мрежи се пофали со прекрасниот автомобил кој оваа зима го добил од девојката за роденден. View this post on Instagram A post shared by …

Повеќе »

(ВИДЕО) Романец во „Ролс Ројс“ го запрел и го блокирал сообраќајот, а причината е неверојатна

СОПСТВЕНИКОТ се преценил и очигледно заборавил каков „ѕвер“ има под хаубата. Тежок неполни 2,4 тони се напојува со мотор од 6,6 V 12  кој, според официјалните податоци, просечно „пие“ 21,2 л/100 км. Во урбани услови, тоа е значително повеќе, така што и покрај резервоарот од 83. литри, опсегот не е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пијан заспал возејќи „Тесла“ – автомобилот му го спасил животот!

ВИДЕОТО го прикажува моментот кога автомобилот застанал. Немилиот настан е снимен со камера од мобилен телефон во Норвешка. Според достапните информации, станува збор за 24-годишен возач кој под дејство на алкохол возел Тесла Модел С.Заспал додека возел, а тоа го препознал авто-пилотскиот систем за самоуправување на Тесла. Системот за самоуправување …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТРКА НА ЗАБРЗУВАЊЕ: Red Bull F1, Lamborghini Huracan и Nissan GT-R 

Уште една неверојатна трка на забрзување. Во оваа трка се натпреваруваат болидите на тимот на Ред Бул од Формула 1 шампионатот, Ламборџини Хуракан и Нисан ГТ-Р. Ламбо се карактеризира со 5.2-литарски V10 мотор кој може да испорача 1200 КС и максимален вртежен момент од 1240 Nm. Импресивно, нели? Nissan GT-R …

Повеќе »