Технологија

(ФОТО) „По цена на живот“: Се појавил интерен документ, ФБ во нов проблем

Фејсбук во петокот се нашол во нови проблеми откако во јавноста се појавил интерен документ на еден од неговите извршни директори во кој се заговара „неконтролиран“ раст на компанијата, дури и по цена на живот на корисниците… Авторот на документот, Ендрју Босворт, во 2016. година до своите колеги го проследил …

Повеќе »

Прва Национална конференција за проектен и ИТ менаџмент во Скопје

За прв пат кај нас ќе се одржи Конференција за проектен и ИТ менаџмент која на едно место ќе собере неколку влијателни предавачи и експерти од овие области кои ќе го споделат своето знаење и ќе покажат примери од пракса корисни за присутните. Конференцијата е во организација на Клиар Вју …

Повеќе »

(ВИДЕО) Откријте го најдобриот „4K HDR“ телевизор

Разгледајте го овој телевизор со прекрасен стил и иновативна технологија Slim Backlight Drive+ и уживајте во најдоброто од два света – исклучително детални слики и извонредно тенок дизајн. Висок динамички опсег 4K Високиот динамички опсег е новиот стандард за квалитет на сликата кој нуди многу поширока палета на бои, контраст …

Повеќе »

Се појавија нови фотографии од телефонот Moto G6

Претходно објавените гласини открија дека Moto G6 ќе има долг екран со формат 18:9, како што е случај кај неодамна претставените флегшип паметни телефони. Како што се наближува претставувањето на новиот телефон на Моторола, така на интернет започнуваат да кружат се повеќе детали околу хардверот, но и изгледот на Moto …

Повеќе »

Huawei ги претстави HUAWEI P20 и HUAWEI P20 Pro – чекор напред во комбинирање на технологијата и уметноста

Huawei Consumer Business Group, денес во париската изложбена сала “Grand Palais”, ги претстави долгоочекуваните нови смартфони од високата класа HUAWEI P20 и HUAWEI P20 Pro. Предводникот HUAWEI P20 Pro, доаѓа со првата во светот тројна Leica камера, а и двата модела имаат досега неостварени функции со примена на вештачка интелигенција, …

Повеќе »

Наскоро би можел да се промени начинот на кој ги полниме батериите на нашите паметни телефони

Се појавија информации за патентот на јужнокорејски Самсунг за бежично полнење на телефоните – новата технологија треба да овозможи полнење на уредот без да има потреба истиот да биде поставен на специјална подлога. Иако веќе е достапно бежичното полнење, сепак за телефонот „бежично“ да го наполните, ќе мора да го …

Повеќе »

И’ Apple ќе претстави iPhone на преклопување

Наводно во американската компанија Apple интензивно работат на преклопен iPhone кој што според аналитичарите би требало да се појави на пазарот за две години. Како што пренесуваат американските медиуми, Apple соработувале со азиски партнери со цел да биде дизајниран нов iPhone кој ќе има радикално поинаков дизајн во однос на …

Повеќе »

Што претставува UX дизајнот и зошто е природна еволуција во веб дизајнирањето?

Со развојот на интернетот, технологиите и ИТ индустријата, денес не може да се замисли ниту една компанија, институција и воопшто било каков бренд кој се појавува во јавноста, без да поседува сопствена веб-страница. Повеќе не е доволно само да се направи веб-страница, туку потребно е да биде со добар дизајн, …

Повеќе »

Европската недела на дигитализацијата се одбележува и кај нас

Во поддршка на Европската недела на дигитализацијата, Семос Едукација заедно со CertiAdria со проектот под наслов „#DoYouKnowWhatYouDontKnow“ овозможуваат тестирање за проверка на знаењето во Autodesk за: AutoCAD, 3DS Max, Maya и Revit. Европската недела на дигитализацијата – European All Digital Week 2018, оваа година се одбележува во 25 европски земји …

Повеќе »