актуелно

(ВИДЕО) И’ во Абу Даби проблеми за возачите: Се запали болидот на Кими Раиконен

Познатиот и искусен возач успешно го довезе болидот на сигурно место и го гасеше пожарот… Десетина дена по страшните глетки од Ф-1 патеките и запалениот болид на Грожан, денешниот тренинг на патеката „Јас Марина“ во Абу Даби донесе нов инцидент, откако се запали моторот на Кими Раиконен. За среќа, ситуацијата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Луис Хамилтон возеше во Абу Даби

Неговото појавување во Абу Даби предизвика голем интерес кај новинарите кои го следеа во чекор. Седумкратниот светски првак во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон, се излечи од коронавирусот и ќе настапи на последната трка сезонава, која ќе се вози в недела. Како што е официјално соопштено, Хамилтон бил негативен на …

Повеќе »

(ФОТО) Кој е најдобар фудбалер на светот? ФИФА за наградата BEST објави тројца кандидати!

„Златната топка“ нема да биде доделена, но ФИФА ќе ја додели наградата за најдобар фудбалер во светот. Кандидати се Лионел Меси, Кристијано Роналдо и Роберт Левандовски. Оваа година, нема сомнеж дека тоа треба да биде Роберт Левандовски. Тој освои сè што е можно со Баерн и беше најдобар стрелец на …

Повеќе »

(ФОТО) Постарата сестра на Роналдо го провоцира Меси: Го „фрлила“ на колена!

Само 24 часа откако Кристијано Роналдо изјави дека нема никакво ривалство меѓу него и Лео Меси, сестрата на португалскиот напаѓач на Инстаграм објави фотографија на која Меси се поклонува на нејзиниот помал брат. Роналдо постигна два гола од белата точка во победата на Јувентус од 3:0 над Барселона во вторникот, …

Повеќе »

ИТАЛИЈА ВО СОЛЗИ: Починал големиот Паоло Роси

Се чини дека нема крај на лошите вести во 2020 година, која ни однесе уште еден живот на фудбалскиот великан. Големиот Паоло Роси ја загубил животната битка на 64. години. Италија е во солзи, си замина еден од најголемите напаѓачи и еден од најголемите играчи во историјата на фудбалот, и …

Повеќе »

(ФОТО) Дали знаевте дека Новак бил толку моќен: Бројки во прилог на Ѓоковиќ!

Со години се води дебата за тоа кој е најдобриот тенисер во светот, а кога тројцата великани се на чекор од пензија, оваа дебата едноставно експлодираше. При проценката на резултатите од последните 14. години, дојдено е до бројки што многумина не ги очекувале. На 39-годишна возраст, Роџер Федерер сè уште …

Повеќе »

Роналдо:„Никогаш не го гледав Меси како ривал!“

ЈУВЕНТУС ја победи Барселона со 3:0 во шестото коло од Лигата на шампионите и со тоа го освои првото место во групата откако загуби со 2:0 од истиот противник во Торино. Кристијано Роналдо постигна два гола од белата точка, еден додаде Вестон Мекени, и тоа беше првиот натпревар на теренот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Невешто правдање на судијата расист после скандалот во Париз

Малкумина можеле да помислат дека утрово сите љубители на фудбалот ќе го знаат името на Себастијан Колтеску, помошниот судија на мечот меѓу Пари Сен Жермен и Башакшехир. Тој направи невиден инцидент, а потоа несмасно се правдаше во директниот пренос. Со години, Европската куќа на фудбалот (УЕФА) води кампања против расизмот, …

Повеќе »

ЧУДО ОД ДЕВОЈКА: После хемотерапијата шпанската тенисерка се врати на тениските терени

Шпанската тенисерка Карла Суарез Наваро е на одличен пат да го победи ракот на лимфом и да се врати на тенискиот терен. Тенисерката, која ова лето објави на социјалните мрежи дека се бори против злобна болест, започна да тренира само неколку месеци подоцна. За Карла, ова требаше да биде проштална …

Повеќе »