актуелно

(ФОТО) Левандовски е најдобар фудбалер во светот за 2020 година

Во изборот на ФИФА, полскиот напаѓач на европскиот првак Баерн Минхен, Роберт Левандовски е прогласен за најдобар фудбалер во светот во 2020 година. Левандовски го освои признанието „The Best“ на виртуелна свечена церемонија во седиштето на ФИФА во Цирих, во конкуренција на напаѓачот на Јувентус, Португалецот Кристијано Роналдо, и аргентинскиот …

Повеќе »

(ФОТО) АТП го официјализирал новиот термин на Австралија Опен

Здружението на тениски професионалци го објави календарот на натпревари за почетокот на 2021 година. АТП го објави распоредот на натпреварувања во текот на првите седум недели, а новата тениска сезона започнува со турнирите во Делреј Бич и Анадолија, кои се на програмата од 5. до 13. јануари. Квалификациите за Австралија …

Повеќе »

Бундеслига ексклузивно на Спорт клуб

Компанијата United Media ги откупила ексклузивните права за пренос на германската Бундес лига во следните четири години за териториите на Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Македонија, Словенија, Бугарија, Грција и Кипар. Бундеслигата, Бундеслигата 2 или популарната Цвајта, како и натпреварите од Суперкупот на Германија и најважните плејоф-натпревари на …

Повеќе »

(ФОТО) Претставуваме – Илина Соколовска е македонско девојче, но шампионка на Германија

Сонот на секој спортист, па и на Илина е успех и само успех. Но најголем сон и е да ја однесе Македонија на Олимпијада, кој ако продолжи со трофеите, како и до сега, секако дека ќе и се оствари. Иако таа се натпреварува за Германија, сепак, засега го има само …

Повеќе »

Федерер го најавува крајот на кариерата:„Се надевам дека останало…“

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер не е сигурен дали ќе може да се опорави за претстојниот Австралија опен, кој започнува во февруари. Швајцарецот паузираше скоро една година поради повреди на коленото и операции, а се веруваше дека ќе се врати токму за турнирот во Мелбурн. Федерер вели дека сега се натпреварува …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вознемирувачки – После бруталниот старт Нејмар гласно плачел додека го изнесувале од теренот

Во дербито на 14. коло од францускиот шампионат, ПСЖ – Лион 0:1, се чини дека Нејмар е сериозно повреден од ривалот и сонародник Тијаго Мендеш. Длабоко во судиската компензација, ПСЖ бараше гол за изедначување. Нејмар започна да продира од левото крило кон средината, каде беше пречекан од ривалскиот дефанзивец Мендеш …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ферстапен недопирлив на затворање на сезоната во Абу Даби

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, триумфираше на трката за Големата награда на Абу Даби, со што заврши годинешниот шампион во Формула 1. Холанѓанецот ја забележа втората победа оваа сезона на патеката „Јас Марина“, и вкупно 10-та, и со тоа стана првиот возач кој не ги брани боите на Мерцедес, …

Повеќе »

(Вознемирувачко видео) Кошаркар колабирал на почеток на натпревар – ПРЕЛЕЖАЛ КОРОНА!

Кијонте Џонсон, најдобриот играч на Универзитетот во Флорида, колабирал за време на натпреварот на големото локално дерби против Флорида Стејт (71:83). Веќе во четвртата минута од мечот, Џонсон, како што одел полека кон средината на паркетот, само паднал на теренот. Играчите биле шокирани, поединци во солзи, а кошаркарот бил итно …

Повеќе »

Пол позиција во Абу Даби за Макс Ферстапен

Макс Ферстапен ќе стартува од првата позиција на ГП на Абу Даби пред Валтери Ботас и Луис Хамилтон. Ова е трета пол позиција на возачот на Ред Бул во неговата кариера. Ферстапен беше прв пред Валтери Ботас и Луис Хамилтон и така тој успеа да го совлада Мерцедес за прв …

Повеќе »