актуелно

Надал и Федерер без проблеми во осминафиналето на Мастерсот во Шангај

Двајцата прворангирани тенисери на Мастерсот во Шангај, Рафаел Надал (носител број 1) и Роџер Федерер (носител број 2) без поголеми проблеми се пласираа во четвртфиналето. Надал со 2:0 во сетови (6:3 и 6:1) го победи Фабио Фоњини, а Федерер против квалификантот Александр Долгополов одигра два гема повеќе и постигна победа …

Повеќе »

(ФОТО) Ѓоковиќ соопштил убави вести: Ноле им се обратил на навивачите и ги израдувал!

Некогашниот прв тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ после подолг период се огласил на социјалните мрежи и на фановите им соопштил убави вести… Ѓоковиќ моментално одмора од терените и го нема на многу турнири поради повреда на лактот.Но, неодамна почнал со тренинзите а од вчера излегол и на терен. Без рекет, …

Повеќе »

Иџе се огласи по неправдите кои му беа нанесени: „Имам горчина во грлото!“

„Благодарност до сите кои ме поддржуваа, иако имам горчина во грлото, затоа што сепак, не ми е сеедно…“ Македонскиот автомобилст Игор Стефановски – Иџе до последните две трки возени денеска во Мост, Чешка беше во конкуренција за шампионската титула, но казната на првата трка ја скрати надежта за конечен успех. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФОРМУЛА 1: Хамилтон победник на „Сузука“ за Ферари продолжуваат проблемите

Луис Хамилтон победи на ГН на Јапонија, и со тоа креираше 59. бодови предност на врвот во генералниот пласман откако Себастијан Фетел доживеа нов пех Проблемите на Ферари од Сингапур и Малезија продолжија и во Сузука, па Себастијан Фетел доживеа нов пех и мораше да се откаже по само неколку …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Големиот Буфон падна пред Трајковски: Македонија до голем бод во Италија!

Македонската фудбалска репрезентација остана непоразена, извлече голем бод на гостувањето кај поранешниот светски шампион Италија. Синоќа избраниците на Игор Ангеловски одиграа 1:1 против фаворизираните „аѕури“ на „Гранде Олимпико“ во Торино. Домаќините го имаа поседот на топката, но не успеаа да ги скршат македонските фудбалери иако имаа резултатска предност. Имено тие …

Повеќе »

Во недела сите да навиваме: Пренос од трката во која Иџе ќе се бори за освојување на Европскиот шампионат

Игор Стефановски – Иџе, викендов ја вози последната трка во Чешка, на патеката Мост, со која ќе се заокружи ФИА ЕТЦЦ шампионатот за оваа година. Автомобилскиот ас има огромни шанси за победа и освојување на шампионатот. Тој е убеден дека ќе се искачи на пиедесталот и ќе ја израдува цела …

Повеќе »

(ВИДЕО) Цела екипа застанала на голот а Левандовски сепак поентирал

Роберт Левандовски изиграл историски натпревар за Полска во квалификациите за Светското првенство против Ерменија. Пољаците победиле со 6:1, Лева постигнал хеттрик, а веќе со вториот погодок на мечот станал најдобар стрелец во историјата на полската репрезентација Но, со вториот погодок најдобро ги покажал своите квалитети кога поентирал од шест метри …

Повеќе »

После скоро шест месеци Новак Ѓоковиќ на теренот се враќа со Дедо Мраз

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, некогаш убедлив број 1 во светскиот тенис, после шест месеци на теренот ќе се врати во првиот ден на 2018. Како што наведуваат австралиските медиуми Ѓоковиќ ќе учествува на турнирот од категоријата АТП 250 во Бризбејн кој на програмата е од 1. до 8. јануари. Конкуренција, …

Повеќе »

Џон Мекинро отворено: Ако зборува вистина проблемот на Ѓоковиќ е многу поголем отколку што се чини!

Еден од најдобрите тенисери на светот, сега пензиониран Џон Мекинро, ја коментирал состојбат на двајцата играчи кои минатата година „дрмале“ со светскиот тенис… Ѓоковиќ доминирал со светскиот тенис се’ до минатогодишниот Ролан Гарос, кога ги коплетирал грен слемовите, а оттогаш само на моменти го покажувал стариот сјај. Енди Мареј го …

Повеќе »