актуелно

(ФОТО) Ферстапен класа за себе, дежа ву подиум на „Хунгароринг“

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен славеше на Големата награда на Унгарија, 13-та трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. MAX VERSTAPPEN WINS!!! Hamilton takes second with team mate Russell coming home in third#HungarianGP #F1 pic.twitter.com/axK773gQQq — Formula 1 (@F1) July 31, 2022 Актуелниот шампион првпат во кариерата триумфираше на …

Повеќе »

Златен медал за македонскиот карате-тим на Универзијадата во Полска

Машката екипа на македонската универзитетска карате репрезентација освои злато во борби на Европската Универзијада во Лоѓ, Полска. Карате-тимот составен од Петар Заборски, Петар Спасеновски, Давид Петков, Глигор Петков и Димитар Илиевски во финалето ја совлада Украина со резултат од 3-1. На истиот реномиран шампионат, во индивидуална конкуренција со златно признание …

Повеќе »

(ФОТО) Брилијантен круг на Расел за првиот пол во кариерата!

Возачот на Мерцедес, Џорџ Расел, ја освои пол-позицијата пред трката за ГН на Унгарија. Карлос Саинц Јуниор од Ферари го имаше второто време, а неговиот тимски колега Шарл Леклерк ги заврши квалификациите на третото место. Расел со неверојатен круг практично успеа да му ја украде пол-позицијата на Саинц и да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоковиќ се огласи по повод УС Опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се огласи преку Инстаграм и порача дека ги продолжува подготовките за УС Опен додека чека одговор од Њујорк. Во моментов српскиот ас не смее да влезе во САД од причина што не е вакциниран. Новак секојдневно добива поддршка од навивачите, а беше покрената и интернет петиција …

Повеќе »

(ФОТО) САГАТА СЕШТЕ НЕ Е ЗАВРШЕНА – Роналдо проговори за тоа дали ќе остане во Јунајтед: „Новинарите лажат затоа што поинаку не можат да привлечат луѓе!“

Сагата околу иднината на Кристијано Роналдо се уште не е завршена, а секој ден се појавуваат нови информации дали тој ќе остане во Манчестер Јунајтед или ќе замине. Португалецот не се огласуваше долго се до сега, кога на една од неговите многубројни фан страни на Инстаграм реши да го коментира …

Повеќе »

Македонските каратисти ќе се борат за злато на Европската Универзијада во Полска

Петар Заборски, Петар Спасеновски, Давид Петков, Глигор Петков и Димитар Илиевски го сочинуваат македонскиот тим што се пласира во финале на Европската Универзијада во Лоѓ, Полска. Во екипна конкуренција во борби, тие имаа три извонредни победи и утре ќе земат учество во финалните натпревари. – Направивме одличен успех. Успеавме да …

Повеќе »

ЧЕТИРИКРАТЕН ШАМПИОН – Себастијан Фетел објави дека става крај на кариерата: „Сакам да поминувам повеќе време со семејството!“

Еден од најдобрите Формула 1 возачи во историјата, Себастијан Фетел денеска објави дека на крајот од сезоната ја завршува кариерата. „Имав чест да работам со многу фантастични луѓе во текот на 15. години во Формула 1, а одлуката да ја завршам кариерата беше тешка за носење. Размислував многу за тоа, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФАНТАСТИЧНА АТМОСФЕРА – Рома спектакуларно го претстави Дибала, навивачите му приредиле незаборавен пречек!

Рома приреди навистина спектакуларно претставување на новата ѕвезда на клубот, а тоа е аргентинскиот фудбалер Пауло Дибала, кој летово пристигна во римскиот клуб откако го напушти Јувентус по истекот на договорот. Презентацијата се одржа пред голем број еуфорични фанови на Волчицата кои ја заокружија целата програма. Дибала излезе во новиот …

Повеќе »

(ФОТО) ПРИМЕРА – Ова се платите на играчите во Примера, Реаловците највисоко на листата

ЕДЕН АЗАР ќе биде најплатениот фудбалер оваа сезона во шпанската Примера. Белгискиот фудбалер за една година ќе заработува 15. милиони евра нето (повеќе од 31 милион евра бруто), односно околу 290. илјади евра неделно. Азар пред три години пристигна во Реал за 115. милиони евра и не ги оправда вложените …

Повеќе »