актуелно

Во недела сите да навиваме: Пренос од трката во која Иџе ќе се бори за освојување на Европскиот шампионат

Игор Стефановски – Иџе, викендов ја вози последната трка во Чешка, на патеката Мост, со која ќе се заокружи ФИА ЕТЦЦ шампионатот за оваа година. Автомобилскиот ас има огромни шанси за победа и освојување на шампионатот. Тој е убеден дека ќе се искачи на пиедесталот и ќе ја израдува цела …

Повеќе »

(ВИДЕО) Цела екипа застанала на голот а Левандовски сепак поентирал

Роберт Левандовски изиграл историски натпревар за Полска во квалификациите за Светското првенство против Ерменија. Пољаците победиле со 6:1, Лева постигнал хеттрик, а веќе со вториот погодок на мечот станал најдобар стрелец во историјата на полската репрезентација Но, со вториот погодок најдобро ги покажал своите квалитети кога поентирал од шест метри …

Повеќе »

После скоро шест месеци Новак Ѓоковиќ на теренот се враќа со Дедо Мраз

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, некогаш убедлив број 1 во светскиот тенис, после шест месеци на теренот ќе се врати во првиот ден на 2018. Како што наведуваат австралиските медиуми Ѓоковиќ ќе учествува на турнирот од категоријата АТП 250 во Бризбејн кој на програмата е од 1. до 8. јануари. Конкуренција, …

Повеќе »

Џон Мекинро отворено: Ако зборува вистина проблемот на Ѓоковиќ е многу поголем отколку што се чини!

Еден од најдобрите тенисери на светот, сега пензиониран Џон Мекинро, ја коментирал состојбат на двајцата играчи кои минатата година „дрмале“ со светскиот тенис… Ѓоковиќ доминирал со светскиот тенис се’ до минатогодишниот Ролан Гарос, кога ги коплетирал грен слемовите, а оттогаш само на моменти го покажувал стариот сјај. Енди Мареј го …

Повеќе »

Тренерот на Рафел Надал напоменува: “Не го погребувајте Ѓоковиќ толку рано, тоа би била сериозна грешка!”

Тренерот на најдобриот тенисер на светот, Карлос Моја, во интервју за шпанските медиуми напоменал дека големите тенисери никогаш не треба да се занемарат. Тренерот на Рафаел Надал, Карлос Моја, смета дека сите прават голема грешка што го занемариле Новак Ѓоковиќ поради повреда, истото како што го направиле пред неколку години …

Повеќе »

(ФОТО) За малку трагедија: Француската полиција во последен момент спречила масакр на Паркот на принцевите

Само неколку часови пред саботниот натпревар на 8. коло на француското првенство помеѓу ПСЖ и Бордо полицијата во близина на Паркот на принцевите пронашла експлозивна направа и уапсила петмина терористи кои планирале напад на стадионот на кој натпреварот го следеле скоро 50.000 гледачи Во Париз, во саботата, се одигрувала вистинска …

Повеќе »

Македонскиот автомобилски ас Иџе со победнички амбиции тргнува кон Чешка

„Сите мисли ми се фокусирани на мојот последен настап, и во Чешка одам на победа…“ Агенцијата за млади и спорт преку прес конференција го најави настапот на нашиот најдобар автомобилист во ФИА, Игор Стефановски – Иџе, кој овој викенд ќе ја вози последната трка во Чешка, на патеката Мост, со …

Повеќе »

(ВИДЕО) Итен состанок на „Барселона“ бараат одложување на натпреварот, Пике гласал на референдумот:„Ова е срамота!“

Барселона на итен состанок на Камп Ноу побарала одложување на натпреварот со Лас Палмас, кој според распоредот треба да се игра од 16:15 часот. Во Барселона и цела Каталонија траат протестите и судирите на граѓаните со полицијата која ги спречува да одат на гласачките места…Во судирите, според последните информации се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Се урнала ограда на фудбалски стадион во Франција – најмалку 29.  повредени

Инцидентот се случил во 16. минута од натпреварот меѓу прволигашите Амиен и Лил. Најмалку 29. луѓе се повредени синоќа откако се урнала заштитна ограда меѓу фудбалски терен и трибина за време на натпревар во северниот француски град Амиен. Четворица од нив се со тешки повреди и се хоспитализирани. Инцидентот се …

Повеќе »