актуелно

СИТЕ МОРААТ ДА СЕ ТЕСТИРААТ – Одегард позитивен на коронавирус: Пред три дена играл за Реал Мадрид

Фудбалерот на Реал Мадрид, Мартин Одегард, е позитивен на коронавирус. Откако тимот се вратил од Сан Себастијан, било утврдено дека Норвежанецот е заразен, а на дуелот против поранешниот клуб во неделата играл до 69-та минута. Marca се повикува на мадридски Onda Cero и истакнува дека целиот тим бил тестиран по …

Повеќе »

(ВИДЕО) Џошуа подготвува бомби за Пулев: Објавено видео од тренингот!

Мечот треба да се одржи во декември Ентони Џошуа веќе „зачекори“ во подготовките за неговиот прв настап по реваншот со Енди Руиз Јуниор. Без оглед на фактот дека спортот во Велика Британија ќе продолжи да се одржува зад затворени врати уште некое време поради пандемијата на коронавирусот, постојат планови за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Титула за нов рекорд: Ѓоковиќ испиша историја во Рим

Новак Ѓоковиќ е владетел на Рим! Најдобриот тенисер на светот стигна до петтата титула во „вечниот град“ со победата над Аргентинецот Диего Шварцман со 7:5, 6: 3. Србинот ја освои рекордната 36-та титула на мастерс-турнирите и со тоа е сам на првото место на вечната ранг-листа. Ѓоковиќ стигна и до …

Повеќе »

(ФОТО) Гордоста на Македонија од Италија се враќа како шампион: Браво Иџе!

Најдобриот македонски автомобилски ас, Игор Иџе Стефановски, викендов имаше нов предизвик – трката на Валелунга во Италија. И, како што крајот го краси делото така и тој од Валелунга се врати како шампион. Браво за Иџе!

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ по 10. пат во финалето на Рим – конечно тенис пред публика!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, по 10-ти пат во кариерата ќе игра финале на Мастерсот во Рим. Тој во полуфиналето го совлада Норвежанецот Каспер Руд со 7:5, 6:3. Ѓоковиќ ќе се бори за петтата титула во „Вечниот град“, прва од 2015. година. Србинот дојде до победа по нешто повеќе …

Повеќе »

(ФОТО) Бившиот ас на „Партизан“ се јавил од болница:„Сакав се’ да завршам но Бог ми се обрати!“

ДЕПРЕСИЈАТА и анксиозноста се сè почеста тема во светот на спортот, а на нив свртел внимание и поранешниот фудбалер на Партизан, кој преку емотивна објава на социјалните мрежи признал дека размислува за самоубиство. Бразилскиот 28-годишен напаѓач, Леонардо, во сезоната 2016/2017. одигра 38. натпревари за Партизан и постигна 26. гола и …

Повеќе »

Сензација на Мастерсот во Рим: Шварцман го исфрли Надал – минатогодишниот освојувач на турнирот

Шпанецот Рафаел Надал беше неочекувано запрен во четвртфиналето на Мастерсот во Рим. Аргентинецот Диего Шварцман беше подобар од него во два сета – 6:2, 7:5, па ќе игра во полуфиналето против Денис Шаповалов, кој го елиминираше Григор Димитров. Вториот тенисер во светот Рафаел Надал доживеа шокантен пораз во вечниот град. …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Во Дојран стартуваше националното првенство во триатлон

Натпреварот е во организација на Триатлон Федерацијата на Македонија и на Општина Дојран, помагатели се Агенцијaта за млади и спорт и Олимписки Комитет на Северна Македонија. На настанот учествуваат над 80 учесници во 12 категории. „Триатлон спортот во Македонија засилено расте и напредува и очекуваме убаво организирана и силна трка …

Повеќе »

Во Тотенхем задоволни од цената за Беил

Гарет Беил пристигна вчера во Лондон и се состана со челниците на Тотенхем, кои денес треба да ја објават неговата позајмица од Реал. „Сан“ пишува дека Спурс се договориле со Реал за остатокот од огромната плата на Беил, која ќе ја преземат и прилично ефтината отштета од 13. милиони евра …

Повеќе »