актуелно

Трагедија на релито Дакар: Починал француски возач

Трагедија го одбележа релито Дакар, 52-годишниот француски мотоциклист Пјер Шерпан почина како резултат на несреќа за време на неделната седма етапа. Тој бил во бесознание и бил во вештачки предизвикана кома во болницата во Сакаки, ​​бил пренесен во Џеда, а потоа било планирано да се пренесе во Франција. Сепак, тој …

Повеќе »

Mozzart бара Доктор за ракомет

Дали се сметаш себеси за експерт во ракомет? Дали добро го познаваш овој спорт и ги следиш светските случувања и резултати? Доколку одговорот е да, Mozzartте предизвикува да го покажеш твоето знаење! Во тек е Светското првенство во ракомет, а Mozzartе во потрaга на најдобриот познавач на овој спорт. Mozzart …

Повеќе »

Ракометарите вечерва го почнуваат настапот на СП во Египет: Да им посакаме среќа – Кире и Столе ќе ја водат подмладената Македонија

Македонските ракометари дебито на СП во Египет ќе го имаат вечерва од 20.30 часот, а ќе моземе да ги следиме преку директен пренос на МТВ… Македонија ќе игра во групата „Г“ каде се и домаќинот Египет, силната (но десеткувана) Шведска и Чиле… Египет се големи фаворити против нас… Чиле е …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВАКА ЌЕ ИЗГЛЕДА КАРАНТИНОТ ЗА ТЕНИСЕРИТЕ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН: Ќе бидат заклучени по 19. часови дневно! Секоја грешка скапо ќе ги чини!

Ригорозните мерки за сузбивање на епидемијата на вирусот Ковид-19 властите во Австралија не ги ублажија, дури ниту кон најдобрите тенисери во светот, кои ќе се натпреваруваат на првиот грен слем во сезоната од 8. февруари. Секој од играчите ќе мора да помине низ двонеделен карантин, кој на многу начини повеќе …

Повеќе »

Македонија на СП во ракомет во Египет: Кој ќе ги брани црвено-жолтите бои и кога ќе играат нашите ракометари?

Короната сакаше Македонија да учествува на Светското првенство во ракомет кое се одржува во Египет… Ракометната репрезентација на Македонија сепак ќе учествува на Светското првенство кое од утре ќе се одржува во Египет. Светската ракометна федерација ја постави Македонија за прва резерва, а откако денеска Чешка и официјално го откажа …

Повеќе »

(ФОТО) УПОРНОСТ – Родена е без половина прсти, а сега направи сензација на квалификациите за Австралија опен

Франческа Џонс, 20-годишна британска тенисерка, го направи едно од најголемите изненадувања на почетокот на квалификациите за Австралија опен. Таа ја победи Романката Моника Никулеску со 6-3, 6-2. Џонс е родена со ектодермална дисплазија со по четири прсти на рацете и седум прсти на двете нозе. „Јас играм тенис со различни …

Повеќе »

НАЈСТАР ФУДБАЛЕР – Тој го продолжил договорот иако во февруари ќе наполни 54 години

Мијура нема намера да се пензионира Тој го продолжил договорот иако во февруари ќе наполни 54. години Мијура нема намера да се повлече. Легендарниот јапонски фудбалер Казујоши го продолжи договорот со јапонскиот премиерлигаш Јокохама за уште една година, иако на 26. февруари ќе наполни 54 години. Во септември минатата година, …

Повеќе »

Австралија опен ќе биде без линиски судии

Организаторите на Австралија опен одлучија дека нема да има линиски судии на првиот Грен слем во сезоната, што е промена за која се залагаше Новак Ѓоковиќ во последните месеци. Поради тоа, секоја точка ќе биде контролирана од „Око соколово“, а овој систем често се користеше во вториот дел од минатата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ибрахимовиќ се вратил и одработил бизарно загревање за кое уште се зборува

ЗЛАТАН ИБРАХИМОВИĆ има 39 години и вчера се вратил во тимот на Милан, по повредата на мускулот, но веќе на загревањето покажал дека е целосно подготвен. Швеѓанецот се врати во победата на Милан над Торино со 2:0. Тоа беше негов прв натпревар после два месеци, и во игра влегол со …

Повеќе »