актуелно

(ФОТО) Надал во полуфиналето на Мастерсот во Лондон: „Конечно ќе се борам и за оваа титула!“

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал одигра интересен натпревар во последното коло од групната фаза на Завршниот мастерс турнир во Лондон, а по триумфот против Стефанос Циципас изјави дека е многу возбуден што конечно може да се бори за трофејот што му избега во текот на целата кариера. Со победата против Циципас, …

Повеќе »

Официјално – Пеп Гвардиола го продолжил договорот со „Манчестер Сити!

Останува на Етихад Манчестер Сити потврди дека го продолжил договорот со шпанскиот стручњак Пеп Гвардиола до летото 2023. година. „Се чувствував добредојдено откако дојдов овде. Постигнавме големи работи, освоивме трофеи и победувавме и горд сум на тој успех. Таквата поддршка е најдоброто нешто што може да го има менаџерот. Имам …

Повеќе »

Игор Ангеловски:„Не знам да калкулирам – со Ерменија одиме на победа!“

Македонската фудбалска репрезентација вечер од 18 часот и гостува на Ерменија во последното коло од втората група Ц-дивизија во Лигата на Нации. Дуелот ќе се одигра во Никозија на Кипар поради воената состојба во Ерменија. Селекторот Игор Ангеловски најави игра без калкулации, иако на неговите избраници им одговара и нерешено …

Повеќе »

(ВИДЕО) Елиф Елмас ја изнасмеал Италија: Славенички му упаднал во извештајот на новинарот на „Скај“!

Македонскиот бисер Елиф Елмас вечерва нема да игра против Естонија, откако се пожалил на повреда на бутот, па се врати во Неапол и вчера се појавил во тренинг-центарот „Кастел Волтурно“, а на доаѓање направил – спектакл. Младиот фудбалер за врска очигледно уште е во еуфорија и транс после пласманот на …

Повеќе »

Гвардиола си заминува од Сити: Познати двајца кандидати за негов наследник

Пеп Гвардиола е поблизу до заминување отколку да остане на клупата на Манчестер Сити. Како што одминуваше времето, а сè уште нема преговори за продолжување на соработката, се чини дека дојде време Сити да сврти нова страница. Договорот на Гвардиола истекува на лето, а пет години му се најдолгиот период …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Мастерс во Лондон: Ѓоковиќ максимално против Шварцман

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ со победа го започна натпреварувањето на завршниот Мастерс. Во првото коло од групата „Токио 1970“, тој го победи Аргентинецот Диего Шварцман со 6:3, 6:2. Ѓоковиќ по шести пат се сретна со Шварцман и ја оствари шестата победа. Србинот се надева дека ќе стигне до …

Повеќе »

Завршен мастерс во Лондон: Надал и Тим ги минаа првите закани!

Вчера во Лондон започна завршниот турнир на најдобрите осуммина. Доминик Тим беше подобар во три сета од Стефанос Циципас -7-6, 4-6 6-3, и освен во мал делот на натпреварот, беше подобар од младиот Грк. 2019 final: Tsitsipas d. Thiem 6-7(6) 6-2 7-6(4) 2020 group stage: Thiem d. Tsitsipas 7-6(5) 4-6 …

Повеќе »

Најдобар на светот: Новак „крунисан“ во Лондон

На церемонијата во Лондон, Новак Ѓоковиќ доби пехар наменет за најдобро рангираниот тенисер на крајот на годината . По шести пат во својата кариера, Новак ја завршува годината на врвот на АТП-листата. На тој начин тој се изедначи со рекордот на Пит Сампрас. “Тоа е една од најголемите цели за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Македонија продолжи со добро игри: Победа и над Естонија за лидерското место во групата!

Македонската фудбалската репрезентација со победа над Естонија (2-1) ги заврши „домашните“ обврски во новата сезона во Лигата на нациите и остана во најдобра позиција за освојување на првото место во групата кое носи промоција во Лига Б. Иако без капитенот Горан Пандев, како и Аријан Адеми, Езџан Алиоски, Столе Димитриевски, …

Повеќе »