актуелно

(ВИДЕО) Натчовечки напор: Контадор се „искачил’ на МонтЕверест

Алберто Контадор, прославениот шпански велосипедист, постави нов рекорд на „Еверестинг“, рекорд со време од седум часа, 27 минути и 20 секунди. Контадор, кој се повлече од велосипедизмот во 2017 година, постави нов рекорд на Монт Еверест на 7. јули, возејќи на ридот на Сила дел Реј во Кастилја и Леон …

Повеќе »

(ФОТО) Кристиано Роналдо ужива во животот: „Среќна недела – Благословен!“

Португалскиот фудбалер во последно време често се слика со трите најмалечки деца, близнаците Ева и Матео и најмалечката Алана Мартина… Се чини дека девојчињата се сепак слабост на тато кој ја користи секоја можност да биде со нив… Така во неделата во базенот во вилата во која престојува во Торини, …

Повеќе »

(ФОТО) ХРАБРА ДЕВОЈКА: Ја победила леукемијата и се враќа на кошаркарскиот терен!

Унгарската кошаркарка Ливиа Геребен го доби најважниот натпревар во животот. Храбрата спортистка ја победи леукемијата и се враќа на кошаркарскиот терен. Во изминатите 12. месеци Ливиа имала повеќе интензивни медицински третмани, вклучувајќи го и пресадувањето на коскена срж. View this post on Instagram Who had transplantation 💯 days ago??!🦁🤷🏼‍♀️🙏🏼🎗 “You …

Повеќе »

Елена Ливриниќ, македонска ракометна репрезентативка позитивна на Ковид-19 во Романија

Македонската репрезентативка, член на Глорија Бузау од Романија, Елена Ливриниќ е единствената позитивна на Ковид-19 во екипата, јавуваат медиумите во Романија. Тестовите биле извршени во понеделник,а бидејќи Ливриниќ е позитивна на Ковид-19 ќе оди во карантин. Ливриниќ од „Рапид“, Букурешт се пресели во „Глорија Бузау“, настапуваше и за „ЦСУ Данубиус“ …

Повеќе »

(ФОТО) СИ ЈА ОТВОРИЛ ДУШАТА – НОВАК ПОВЕЌЕ НЕ МОЖЕЛ ДА МОЛЧИ: Ѓоковиќ проговорил за нападот на светските медиуми: „Очигледно дека постои нешто повеќе од таа критика – некој мора да падне…!“

Новак Ѓоковиќ, после првиот тренинг по позитивниот тест за коронавирус се обратил до јавноста и ги открил понатамошните планови. Ѓоковиќ вчера тренирал со Виктор Троицки на своите терени на Дорчол, во Белград. Најдобриот балкански спортист веќе некое време беше мета на критики од бројни светски медиуми, па сега тој накратко …

Повеќе »

(ФОТО) СЕГА Е И ОФИЦИЈАЛНО – НОВАК ОБЈАВИЛ ВАЖЕН ПОДАТОК: Тениската јавност сето време го чекала ова!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, се опорави од вирусот корона и сега може да продолжи со своите активности во „белиот спорт“. Ѓоковиќ наскоро ќе ги започне подготовките за новата тениска сезона, со оглед дека АТП објави дека ќе продолжи кон средината на август. Распоредот на турнирите е: најпрво Вашингтон …

Повеќе »

(ВИДЕО) Куќата на Рибери мета на крадци, Французинот порачал:„Не е најбитно она што е земено, нешто друго ме шокира и не се согласувам на тоа!“

Славјето после победата над Фиорентина брзо било заменето со големо разочарување, што следело кога офанзивниот играч се вратил дома и видел дека бил мета на разбојниците. Францускиот фудбалер Франк Рибери бил шокиран кога се вратил во Фиренца по гостувањето во Парма. Прославата поради победата над Фиорентина (2:1) набрзина било заменето …

Повеќе »

НФЛ – Махомес го потпишал најбогатиот договор во историјата на спортот

НАЈБОГАТИОТ договор во историјата на спортот го потпиша 24-годишниот одбранбен играч на Kansas City Chiefsa. Патрик Махомес, подготвен како 10-ти пик во 2017 година и веќе по првата сезона е прогласен за МВП на лигата, во договорот што важелдо синоќа, ги ималпреостанатите две години. Со потпишувањето на новиот,него му се …

Повеќе »

(ФОТО) БУГАРИЈА – ИГРАЛ ПОЗИТИВЕН НА КОРОНА И ЗАРАЗИЛ ЦЕЛ ПРОТИВНИЧКИ ТИМ: Сите ривали се во карантин како и четири негови соиграчи

Во времето на коронавирусот, кога сме бомбардирани со повици за претпазливост и одговорно однесување, Бугаринот Мартин Кавдански го одиграл мечот и покрај тоа што бил позитивен во тестот за Ковид-19. Кавдански (33) игра како стопер за екипата на „Царско Село“ и за време на дуелот со тимот на „Црно Море“ …

Повеќе »