Сцена

„Фестивал на пиперката“ со Игор Џамбазов и Гуру Харе, Андријана Јаневска, Елена Велевска и многу други изненадувања

Денес со почеток во 17:00 часот во општина Кривогаштани, за првпат ќе се одржи „Фестивалот на Пиперката“. Со поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство овој фестивал се впишува на картата со локални манифестации на нашата држава. Продолжуваме да го промовираме нашиот придонес за одржливо земјоделство и рурален развој, …

Повеќе »

Прва награда за Спасен Сиљаноски на „Фолк Хит 2023“

Фолк ѕвездата Спасен Сиљаноски доби престижна награда „1 место за Фолк Хит на годината“ на фестивалот „Фолк Хит 2023“ Организатори на овој настан беа „Шанел Топ Моделс“, додека за Фолк Хит учествуваа вкупно 22 изведувачи со нивните композиции. Претходно исто така наградата за најпопуларен пејач за 2023 припадна во рацете …

Повеќе »

Концерт на „Луфтханза“ во Прилеп

Вечерва, 26-ти август, од 21.00 во амфитеатарот на Могила, за прв пат во Прилеп а по повод поседната дружба на Филмски Залези ќе настапи скопскиот бенд Луфтханза. Луфтханза се: Виктор Стојановски (тапани), Раде Биковски (бас), Мартин Џорлев (вокал, гитара, саксофон), Андреј Димовски (гитара, вокал), Лука Јованоски (гитара,вокал) и Иво Николовски …

Повеќе »

Слаткаристика и 2Бона ќе настапат на второто издание на „Тумбсток“ во Куманово

Вечерва, на Градскиот плоштад во Куманово со почеток во 20:30 часот, ќе се одржи второто издание на фестивалот „Тумбсток“. Фестивалот е во комплетна организација на Фондацијата за култура и спорт „Куманово“ – Куманово, НГО „Бујрум“ и Сектор за култура при Општина Куманово, а, под покровителство на Градоначалникот и Советот на …

Повеќе »

Денес роденден слави Ева Нединковска

На денешен ден во 1983 година во Охрид е родена нашата позната пејачка Ева Нединковска. Кариерата на Ева започна во 2003 година со песната „Дали денот ќе е рај“. Има настапувано на многу музички фестивали како што е „Охрид Фест” во својот роден град, Охрид. Скоро на секој фестивал таа …

Повеќе »

Синоќа во Битола се оддржа првото издание на фестивалот на староградска музика „Ех, таа серенада“

Вчера вечер успешно се реализираше првото официјално издание на фестивалот на староградска музика „ Ех, таа серенада ” во Битола. И покрај неочекуваното невреме и промената на локацијата, околу илјада посетители стрпливо чекаа и ја преполнија големата концерна сала на Центарот за култура. Организаторите поддржани до своите колеги од НУ …

Повеќе »

„Рудар Рок Фест“ по деветти пат во Пробиштип

Вечерва, ќе се одржи деветтото издание на „Рудар Рок Фест“. Овој рок настан ќе се одржи на повеќенаменското игралиште во Градскиот парк во Пробиштип, а истиот се одржува во рамките на културните денови по повод 28 Август – Денот на рударите и големиот христијански празник – Пресвета Богородица. И оваа …

Повеќе »

Тамара Тодевска ќе настапи на Меѓународниот тамбурашки фестивал во Куманово

На Градскиот плоштад во Куманово, денес со почеток во 20:30 часот ќе се одржи деветнаесетото издание на Меѓународен тамбурашки фестивал – Куманово 2023, во комплетна организација на Фондацијата за култура и спорт „Куманово“ – Куманово, под покровителство на Градоначалникот и Советот на Општина Куманово. На овогодинешното издание на фестивалот, покрај …

Повеќе »

Young Dadi ви ги открива неговите три омилени песни од македонски изведувачи

Young Dadi е млад артист од Скопје препознатлив по својот уникатен стил, инспириран од различни жанрови и секогаш отворен за експериментирање и правење на музика надвор од зоната на комфорот. Неговата кариера започнува во 2019 година, а првиот сингл кој го става на мапата е Pina Colada. Во својата биографија …

Повеќе »