Сцена

(ВИДЕО+ФОТО) Бендот „In The Mood“ ќе го отвори „Блуз и соул фестивал 2017“

По македонските музичари вечер ќе настапи и шведскиот блуз-состав „Трикбег“ (Trickbag) кој постои 20 години и на албумите има голем број гости. Македонскиот блуз-бенд „In the Mood“ познат по клупски настапи вечер во „Станица 26“ од 21 часот ќе го отвори Блуз и соул фестивалот (Блуес&Soul Festival) кој по 21-ви …

Повеќе »

Подготвена цела естрада: Денес се мажи Каролина

Веќе сè е спремно за свадбената церемонија која ќе се случи во Скопје, а на свадбата, покрај семејството, ќе присуствуваат и голем број колеги и пријатели како што се Елена Ристеска, Тамара Тодевска, Тијана Дапчевиќ, Калиопи…  

Повеќе »

(ФОТО) Јоко Оно не се шегува: На производителот на пијалокот „John Lemon“ му се заканила со драконска казна

Вдовицата на легендарниот Џон Ленон и се заканила на полската компанија со драконска парична казна ако не го променат името на пијалокот „John Lemon“ кое асоцира на името на нејзиниот покоен сопруг. Адвокатите, кои ги ангажирала Јоко Оно, го известиле полскиот произведувач дека ќе мора да плати 5.000 евра дневно …

Повеќе »

За награди од 26.500 евра на „Макфест“, натпреварувачите ќе пеат на матрици

Најстариот македонски фестивл си го враќа првобитниот термин за одржување, во октомври, но и изведбите на матрица… Организаторите на традиционланиот фестивал „Макфест“, во март соопштија дека повторно го враќаат терминот на одржување во месец октомври, така што трите фестивалски вечери ќе се одржат на 5., 6. и 7.ми октомври. Во …

Повеќе »

„МАРС“ слави 10.години: Роденденското издание на 14. ноември

Македонскиот радиски фестивал МАРС (Македонска Радио Селекција) годинава слави јубилеј – 10 години од неговото востанување. МАРС е единствената музичка манифестеција во земјава која веќе една деценија релевантно го вреднува трудот на авторите и изведувачите од областа на поп-рок и забавната музика во Македонија и ја наградува нивната работа. Годинешново …

Повеќе »

(ВИДЕО) Зоран Стефаноски го претстави својот трет музички проект

И официјално, Зоран Стефаноски го објави својот трет музички проект. Досега има снимено два успешни проекти за кои секојдневно добива позитивни коментари, како од своите пријатели така и од музичките познавачи. Член е на авторските бендови Melissa и Vehementor и е сезонски тапанар и во охридскиот хардкор бенд Hardfaced. „Ова …

Повеќе »

(ФОТО) Нов скандал во кралското британско семејство:Канаѓанка тврди-„Бев љубовница на Чарлс, имаме син“

Кралицата е бесна на синот Чарлс поради откривањето на тој скандал, а наводно размислувала и за тоа да не му го предаде престолот. Наводно, Чарлс оваа афера ја имал додека бил во брак со Диана… Тој е висок и со темна коса и неверојтно личи на принцот Вилијам, но неговиот …

Повеќе »

Авионска несреќа на снимање: Том Круз виновен за смрт на двајца пилоти!?

Пурвин, неколку недели пред несреќата во која загинал, ги контактирал продуцентите и објаснил дека не може да издржи во напорните услови за работа и дека ова е најопасен проект на кој работел Додека „American Made“ пристигнува во кино салите,јавноста е преокупирана со несреќата коај се случила на снимањето на тој …

Повеќе »

Итно оперирана познатата водителка

Познатата водителка Ана Михајловски, која ја гледавме како дел од шоуто “Јас имам талент”, меѓу градите и пазувата имала тумор поради што итно била оперирана. Добиените резултати покажале дека туморот е бениген и нема опасност од негово проширување. Таа за медиумите изјави дека во моментов се чувствува добро.

Повеќе »