Сцена

Виртуозниот виолинист Роберт Лакатош настапува со Македонската филхармонија

Виртуознииот виолинист Роберт Лакатош (Србија), в четврток, со почеток во 20 часот ќе настапи како солист со оркестарот на Македонската филхармонија на концертот насловен „Искон”. На програмата се Концертот за виолина и оркестар во де-мол од Јан Сибелиус и Симфонијата бр. 1 од Васили Калиников. Диригент е Мануел Хернандез-Силва од …

Повеќе »

Среќен роденден Владо Јаневски !!!

Владо Јаневски е роден на 27 ноември 1960 во Скопје. Тој е еден од најпознатите македонски поп-пејачи и композитори. Има издадено 6 студиски албуми со големи хитови како „Ако не те сакам“, „Евергрин“, „Дома си е дома“, „И тогаш некоја будала“, „Некогаш и негде“, „Црно тиквешко“, „Ова е наше Скопје“, …

Повеќе »

EKV Tribute во Public Room

На 26 ноември, недела од 17:00 часот, во Јавна Соба во Скопје, ќе се одржи и вториот концерт на трибјут бендот на EKV – Krug. Ekatarina Velika – EKV остави сериозен белег на целата рок сцена и на многу бендови подоцна им служеше како пример во своето работење. Krug започнува …

Повеќе »

МакРап Сесии во Дом на млади

Вечерва во Дом на млади во Штип, со почеток во 21:00 часот ќе се одржи манифестацијата МакРап Сесии сезона 2 том 4. Караванот продолжува во градот кој уште во 90тите имаше 10тина рап бендови кои дрмаа низ цела Македонија, во Домот во кој имало безброј журки и фестивали, каде рапот …

Повеќе »

На денешен ден е роден актерот Петар Темелковски

Петар Темелковски е роден на 25 ноември 1946 во Богомила. Тој е македонски театарски и филмски глумец. Дипломирал на „Националната академија за театарска и филмска уметност“ во Софија и веднаш се вработил во Македонскиот народен театар „МНТ“. Во 1975 година се вработил во Драмскиот театар – Скопје како првенец на …

Повеќе »

Сеќавање – 5 години без нашиот актер Мите Грозданов

Мите Грозданов бил роден на 14 декември 1943 година во Струмица. Беше еден од најголемите македонски театарски, филмски и телевизиски глумци. Веднаш по дипломирањето на Театарската академија во Белград, станал дел од Драмскиот театар Скопје, а една година подоцна, во 1968 година го добил највисокото театарско признание во Југославија „Златен …

Повеќе »

Концерт на Зулу 3.4 во Котур

Во сабота, 25 ноември 2023 година во Котур, со почеток од 21:30 часот, ќе се одржи концертот на скопскиот џез состав Зулу 3.4. Зулу 3.4 е инструментално трио од Скопје, формирано во 2018 година, од страна на Дамјан Даневски. Членови на бендот се: Марио Симоновски – гитара Мартин Џорлев – …

Повеќе »

На денешен ден е роден познатиот режисер Емир Кустурица

Емир Кустурица е роден во Сараево на 24 ноември 1954 година. Тој е познат југословенски и српски режисер. За своите кратки филмови бил наградуван уште во средно училиште. Филмска режија завршил на Филмската академија во Прага. Добитник е на две „Златни палми“ на Канскиот филмски фестивал за филмовите „Татко на …

Повеќе »

Анета Молика за разводот и неверството: Не можеш да му наредиш на срцето некого да сака

Фолк-пејачката Анета Мицевска по дваесет и две години брак со музичарот Џими Мицевски, се разведува беше топ вест изминaтиот период низ медиумите.Заедно ја имаат ќерката Моника, која студира и живее во Германија. Анета му  беше втора сопруга на Џими, а тој пак, од претходниот брак има син кој е исто …

Повеќе »