Сцена

„Музика и поезија – вечер со музиката на Шопен“ со пијанистот Дино Имери и маестра Дијана Имери Илкоска

По блескавите концерти во Лондон, Тбилиси, Загреб и Ленгерих, нашите реномирани уметници, пијанистот Дино Имери и маестра Дијана Имери Илкоска, ќе приредат вистинско музичко доживување и во Скопје. На 4 декември (понеделник) во Камерната сала на Филхармонија во 20 часот, ќе одржат концерт под наслов „Музика и поезија – вечер …

Повеќе »

Nucci: Направив хумано дело за Јелена Карлеуша, ставив инстаграм стори да го слушнат нејзиниот албум

Nucci станува сè попопуларен, особено меѓу младите. Смета дека за неговата кариера е заслужна короната, а песната „Бебо” доживеа голем успех. Прекарот на Nucci е изведен од неговото презиме Паниќ. Еден другар од средно го нарекувал Панучи, пијан после ноќно излегување, и „Па” едноставно се изгуби и остана Nucci. На …

Повеќе »

„Во името на љубовта” – Голем концерт на Жељко Самарџиќ на 13-ти април во Скопје

Во рамки на неговата турнеја „Во името на љубовта”, на 13-ти април 2024-та година во „Арена Борис Трајковски”, концерт ќе одржи Жељко Самарџиќ заедно со „Пријателите”. Кога Самарџиќ ќе настапи на сцена и ќе отпее некоја љубовна песна од неговата колекција безвременски хитови, едноставно никој не може да остане имун. …

Повеќе »

Сѐ е подготвено за 99 МЕГАСТАРС – ден за музика, ден за награди, ден за незаборавни моменти

  Одбројувањето за „99 МЕГАСТАРС” почна. Во тек се финалните подготовки пред утрешниот МЕГАден за МЕГАсреќа и „99 МЕГАСТАРС” – денот кога ќе си ги освежиме најубавите музички спомени, но и денот кога ќе споделиме незаборавни моменти на среќа, забава, дарување… 30 ноември е ден кога среќата ќе биде насекаде,  а токму таа, исто како и музиката, им дава …

Повеќе »

Интервју со маестра Дијана Имери Илкоска: Им се восхитувам на сите луѓе кои со многу труд и едукација ги постигнуваат целите во животот

Дијана Имери Илкоска е една од најнадежните македонски диригенти. Своето образование го стекнува на Факултетот за Музичка Уметност во Скопје каде дипломира во класата на проф. Саша Николовски-Ѓумар (Оркестарско диригирање во 2014 г., Хорско диригирање и Музичка Теорија и Педагогија во 2011 г.), а магистрира во класата на проф. Борјан …

Повеќе »

Бендот Vertigo од Скопје со нов сингл насловен „Сонувам”

Vertigo е млад бенд од Скопје, Македонија, кој го составуваат Јана Мирчевска на вокал и Стефан Трајкоски на гитара. Нивната музика и творештво се вдишани од разновидноста на музичките жанрови што ги слушаат, и како резултат, нивната музика нема конкретен стилски правец, туку претставува синтеза на различни жанрови и влијанија. …

Повеќе »

Јован Јованов после 14 години повторно ќе запее

Пред неколку дена на социалните мрежи се појави слика од Јован Јованов и Пајак во студио. Фановите се запрашуваат, што ли се готви во студиото Јованови? Многумина помислија дека се работи за нова песна на Пајак во продукција на Јован, но на големо изненадување се работи за дует и тоа …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот познат актер Сашко Коцев

Сашко Коцев е роден на 28 ноември 1981 година во Куманово. Тој е еден од најпознатите македонски театарски, филмски и телевизиски глумци, стендап комичар и водител. Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на Факултетот за драмски уметности, Скопје, на отсекот за актерска игра во класата на проф. Владимир Милчин, …

Повеќе »

Камерен оркестар на Битола одржа спектакуларен концерт во Скопје, министерката за култура дел од присутните гости

Во Националната опера и балет во Скопје, Камерниот оркестар на Битола, одржа спектакуларен концерт со евергрини, именуван „ MTV 80’s & 90’s The Greatest Hits!”, а министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, заедно со останатите присутни, уживаше во звуците на безвременските хитови. Сите се сеќаваме на деновите кога MTV беше прозорец …

Повеќе »