Сцена

(ФОТО) „Jingle Bells Symphony“ ги стопли срцата на посетителите – Sarah Mace & the Christmas Girls и Камерниот Оркестар на Битола направија предновогодишен музички спектакл

Вчеравечер Македонска Филхармонија блесна во полн сјај, преполна сала со громогласни аплаузи за предновогодишниот музички спектакл „Jingle Bells Symphony“. Sarah Mace & the Christmas Girls и Камерниот Оркестар на Битола на посетителите им приредија ноќ за паметење и вистинско празнично задоволство за сите сетила. Сара Мејс, Калина Велковска, Полина Тасева, …

Повеќе »

Искрена изјава на Ацо Пејовиќ пред неговиот голем концерт во Скопје: Македонската публика ме освои од прва

На само неколку дена пред големиот концерт на Ацо Пејовиќ во арената Борис Трајковски, тој одвои време и даде куса и интересна изјава за Екран. Задолжително прочитајте! Најпрво би сакал да ги поздравам вашите читатели. Велат дека моментално сум на врвот на мојата кариера и јас би се согласил со …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден пред 21 година почина великанот Александар Сариевски

Александар Сариевски е роден на 20 јуни 1922 година. Тој беше еден од најголемите македонски пејачи на македонска народна музика и композитор на новосоздадени фолклорни песни. Сариевски е роден во селото Галичник. Средното образование го завршил во Скопје, каде научил да свири хармоника и се заинтересирал за музика. Веднаш по …

Повеќе »

Jingle Bells Symphony – Вечерва предновогодишна концертна бајка на Sarah Mace & the Christmas Girls и Камерен Оркестар на Битола

Предновогодишниот период е секогаш резервиран за убави нешта, а 18.12.2023 година е дефинитивно датум резервиран за нова предновогодишна концертна бајка, со Sarah Mace & the Christmas Girls и Камерниот Оркестар на Битола. Под диригентската палка на единствениот Владимир Димовски, концертот ќе донесе комплетна новогодишна еуфорија во Македонска Филхармонија, а и …

Повеќе »

Ацо Пејовиќ: Тоше Проески е еден и единствен, после него сите се плашат да направат нешто

Неговото име и презиме се поим за успех, пример за остварување на својот сон, но и доказ дека оние 5 минути во животот не чекаат сите нас, доказ дека среќата трае исто толку, а ако успееме да ја препознаеме и задржиме, доаѓаме до она кон што сите копнееме – задоволство …

Повеќе »

„Бескрај“ – концерт со виолинистката Албена Данаилова

Овој четврток (21 декември) со почеток во 20 часот оркестарот на Македонската филхармонија ќе го изведе концертот насловен „Бескрај” на кој како солистка ќе настапи бугарската виолинистка Албена Данаилова, а диригент е маестро Најден Тодоров (Бугарија). На програмата се Концертот за виолина и оркестар во Де-дур од Јоханес Брамс и …

Повеќе »

Интервју со ДНК: Музиката не е натпревар на 100 метри тоа е уметност и треба голема секојдневна посветеност за да се постигне некаков резултат

Дуото ДНК е составено од Андреја Ѓорѓиески – Андреј и Владимир Блажев – Панчо. Како артисти со претходно музичко искуство и образование ( Андреја има завршено нижо и средно музичко училиште и е студент на Музичката Академија во Скопје) се одлучуваат по кариерата во групите ТНТ (Андреј) и ОК Бенд …

Повеќе »

Сеќавање: 17 години без нашиот фолк пејач Гоце Николовски

Гоце Николовски е роден во Скопје, во 1947 година. Тој беше еден од најголемите и најпознатите македонски пејачи на народна музика. Познат е по својот голем хит „Бисер балкански“. Музичката кариера ја започнува со шеснаесет години во градот Ниш, каде што живее. Победник е во тогаш популарната емисија „Максиметар“ и …

Повеќе »

Љубов на шините : Приказната за “Воли ме сакај ме” на Дац и Александар

На 13 декември пристигна “возот на љубовта” и популарното музичко дуо Дац и Александар го претстави својот новогодишен музички дијамант “Воли ме, сакај ме”. Заразниот хит кој моментално се врти на радио станиците низ Македонија и во дел од соседна Србија, крие во себе емотивна приказна која му пркоси на …

Повеќе »