Сцена

„Црвена јабука” во Охрид – Концерт на 9 август во „Антички театар”

После успешно продадените концерти низ Македонија и регионот, неверојатно квалитетните и легендарните „Црвена јабука” доаѓаат во Охрид, каде што ќе одржат ексклузивен концерт под отворено небо, на 9 август, на најубавата локација за оваа пригода, а тоа е Античкиот театар во Охрид. После којзнае колку време Жера со својот бенд …

Повеќе »

Сеќавање: Девет години без нашиот легендарен музичар и композитор Драган Каранфиловски-Бојс

Драган Каранфиловски-Бојс е роден во Сараево во 1956 година. Тој бил економист по професија, и бил еден од сопствениците на Студио Бојс. Од рана возраст бил инволвиран во музиката, и целиот свој живот го посветил на неа. Драган Каранфиловски-Бојс ја започнал музичката кариера во 1973 година, формирајќи ја музичката група …

Повеќе »

Денес роденден прославува нашиот фолк пејач Влатко Миладиноски

Влатко Миладиноски е роден на 28 мај 1986 година во Битола. Влатко потекнува од Кичево каде што е пораснат. Во Битола го завршува средното Музичко училиште. Свири на неколку инструменти како пијано, тамбура, гитара итн. Подоцна се запишува на Факултетот за Музичка уметност во Скопје, додека последната година и студиите …

Повеќе »

Владо Јаневски во Охрид – Концерт на 10 август во „Антички театар”

После 6 распродадени концерти во Скопје, Владо Јаневски ќе одржи концерт на еден од дефинитивно најубавите простори во нашата држава – „Атнички театар” – Охрид. Не пропуштајте ја можноста да бидете дел од единствената и уникатна музичка приказна која на 10 август, во организација на „Прагма продукција”, ќе ја подготви …

Повеќе »

Сашко Коцев лауреат на МТФ Денови на комедија 2024

Актерот Сашко Коцев е лауреат на Театарскиот Фестивал „Денови на комедија 2024“, соопштија од фестивалот. Фестивалот и Советот на Фестивалот МТФ Денови на комедија Куманово доделува награда „Васил Иљоски“ на актерот САШКО КОЦЕВ за особен придонес во театарска уметност, посебно во делот на комедиографијата. Наградата ќе биде врачена на денот …

Повеќе »

Познати дела од класичната музика до композиции од хрватски автори ќе изведе Хрватскиот гитарски квартет утревечер во Скопје

Утревечер, во 20.30 часот, на големата сцена во Македонската филхармонија, во организација на платформата „За тебе” за првпат ќе гостува „Хрватски гитарски квартет” во состав: Зоран Дукиќ, Петрит Чеку, Марое Брчиќ и Твртко Сариќ. „Со големо задоволство го најавуваме нашиот прв настап во Скопје. Нашата програма е идеална комбинација на …

Повеќе »

Среќен роденден Јован Јованов !!!

Јован Јованов е роден на 27 мај 1981 година во Скопје. Тој е познат македонски музички продуцент, дискограф и текстописец на поп, R&B, хаус и хип-хоп музика. Своето музичко образование го започнал кога имал шест години. Свири пијано, гитара и ударни инструменти. На 17 години започнал да работи со други …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден во 2011 година почина актерот Самоил Дуковски

Самоил Дуковски е роден во 1929 година во Галичник. Средна др­жав­на те­а­тар­ска шко­ла завршил во 1950 го­ди­на, а со про­фе­си­о­нал­на ак­тер­ска деј­ност почнал да се за­ни­ма­ва од 1955 го­ди­на. Пр­ви­те не­кол­ку го­ди­ни од не­го­ва­та ка­ри­е­ра ги по­ми­нал на сце­на­та на Македонскиот народен театар, а поз­на­чај­ни уло­ги ос­тва­рил во де­ла­та на …

Повеќе »

„До Балчак“ на Столе Попов вечерва во Кинотека

Вечерва во Кинотека на Македонија, со почеток во 20:00 часот, ќе биде прикажан македонскиот игран филм „До Балчак“. ДО БАЛЧАК (To the Tilt) Игран филм, Македонија 2014, 165 мин, ДЦП Режија: Столе Попов Сценарио: Горан Стефановски, Столе Попов Улоги: Инти Сирај, Мартин Јорданоски, Сашко Коцев Дејствието на филмот се случува …

Повеќе »