музика

(ВИДЕО) Официјална промоција на видео записот за песната „Маска“ на Мијата

Оваа песна стана дел од радискиот етер уште пред еден месец а сеgа се здоби и со спот. Покрај како автор на музиката и текстот на песната „Маска“, Мијата се јавува и како режисер на ова уникатно видео издание. Додека аудиото соработката беше со Дамир Пух и Наташа Миха, за видеото …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Почина Селма од славниот хит на „Бијело дугме“: Последните денови била осамена и тажна!

Селма Бориќ, жената по која беше именуван еден од најголемите југословенски хитови, почина на 92-годишна возраст. Сепак, во последните неколку години од нејзиниот живот, Селма била тажна и осамена, што и самата го изјави во една прилика. Пред две години, Селма за медиумите изјави дека е многу осамена, а Селма …

Повеќе »

(ВИДЕО) Никола Зацески во чест на 40-от роденден на Тоше, направи преработка на песната „За овој свет”

Моментално најактуелниот македонски пејач Никола Зацески, во соработка со Австралиската хуманитарна организација “Play Without Boundaries” и оваа година традиционално, но со специјални протоколи успешно го поставија најновото издание на хуманитарниот концерт “A Child’s Smile – Детска Насмевка” во чест на нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески. Оваа година на хуманитарниот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕМОТИВНО, НОСТАЛГИЧНО НО И ЗА ГОРДОСТ: Венко Серафимовски го најави албумот „Македонски балади“ на Бошко Симоновски и неговите пријатели

Во едно емотивно, носталгично, со прикриен инает, воодушевување… Венко Серафимовски го најави албумот „Македонски балади“ на Бошко Симоновски и пријателите… Можеби на прва името на Бошко Симоновски нема ништо да ви значи, но…На, познавачите во музиката во Македонија и тоа како им значи бидејќи тоа е човекот кој ја одржуваше …

Повеќе »

(ФОТО) „Васил секоја чест, но ова не е во ред“: Естрадата негодува поради нетранспарентната работа на МТВ за избор за претставник и песна за „Евровизија 2021“!

МРТ вчера објави дека Васил Гарванлиев е избран за претставник на нашата емја на годинешниот избор за „Песна на Евровизија“ кој ќе се одржи (18,19 и 20 мај) во Ротердам.И, ептен несфатливо е што вчера (20. јануари) беше објавен и конкурс за песна со која Васил ќе настапи, а времето …

Повеќе »

Задачата да ја претставува Македонија на Евровизија 2021. останува во рацете на Васил Гарванлиев

Според јасно утврдените правила од страна на ЕБУ кои ги обврзуваат националните радиодифузери да селектираат нова песна за Евровизија 2021, а самите да донесат одлука дали минатогодишниот претставник ќе остане истиот и годинава, Македонската Радио Телевизија одлучи задачата да ја претстави Северна Македонија на Евровизија 2021, да остане во рацете …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАЕСТРАЛНО! Инструментална верзија на старата „Јано мори севдалино“ која буди силни емоции

За него велат дека е човек кој живее од и за музиката, а неговите дела само го потврдуваат тоа. Во новата година, еден од нашите најдобри и најценети саксофонисти и музичари, Јане Рафаиловски, влегува со проект, кој повторно ги растрепери срцата на сите љубители на она што се нарекува македонска …

Повеќе »

(ВИДЕО) Го победила и Despacito: Оваа песна само што влегла во историјата

Можеби е неговиот единствен хит, но затоа има „хитиште“ Имено, раперот Lil Nas X и неговиот Old Town Road на која беше домаќин на Били Реј Сајрус официјално се искачија на тронот на најпродаваните песни во историјата на RIAA-e (Recording Industry Association of America – Здружение на дискографска индустрија на …

Повеќе »

Короната го одложи доделувањето на Греми наградите

Греми наградите, закажани за 31 јануари, се одложени поради ширењето на коронавирусот во Лос Анџелес, објавија списанијата „Ролинг Стоун“ и „Варајети“. Двете списанија се повикуваат на голем број извори според кои церемонијата на доделување на наградите за музичката индустрија може да се одржи во март, околу 14.. Recording Academy,, која …

Повеќе »