музика

(ВИДЕО) И’ најголемите музички ѕвезди прават преработки:Слушнете ги најдобрите!

Би било чудно да се помисли дека една Бијонсе или Ед Ширен немаат доволно добри, свои, песни па подготвуват преработки со кои ја „зачинуваат“ својата популарност.Но, и тие се меѓу оние кои преработиле туѓа песна – затоа што многу им се допаѓа или од комерцијални причини… Погледнете неколку песни препеани …

Повеќе »

(ВИДЕО) Зошто овие пет песни и пејачки се забранети низ светот?

Кога ќе прочитаме дека некоја позната личност направила некој инцидент или „луда“ работа и не е нешто чудно…Но, најчесто тие и својот карактер го внесуваат во музичките видеа… И’, додека некои држави им „прогледуваат низ прсти“, други ги забрануваат нивните песни, па дури и цели албуми. Кејти Пери „Last Friday …

Повеќе »

(ВИДЕО) Девет месеци, по неговата смрт, нова песна од Џорџ Мајкл

Џорџ Мајкл почина на 25. декември, минатата година, а музичката индустрија се’ уште не може да се опорави по загубата на оваа голема музичка легенда. Токму затоа многу негови соработници се уште ги преработуваат неговите песни, а една таква соработка се објави денес. Станува збор за ремикс на песната „Fantasy“ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Без срам: Музички спотови кои граничат со порнографија

Додека некои биле подготвени да покажат само разголени жени кои го тресат задникот, во ритамот на песната, друго отишле скоро до крај и наместо музички спот претставиле порно дело Tyga – Make It Nasty „Вообичаен хип хоп спот со малку повеќе ’акција’ и бизарни сцени со маж облечен во зајак …

Повеќе »

(ФОТО) Розга тажна во Штип: После две и пол години дошол крај на љубовната врска…

Хрватската пејачка Јелена Розга треба викендов да настапи на престојната „Пастрмајлијада“ во Штип, но се чини дека нема да биде многу расположена. Како што известуваат хрватските медиуми Розга (40) и нејзиниот дечко, Стјепан Хаусер (31) од „2Cellos“ после две и пол години ја прекинале врската и одлучиле секој да тргне …

Повеќе »

Викендов во Штип ќе се одржи „Пастрмајлијада 2017“

Општината Штип како организатор на манифестацијата „Пастрмалијада“, ја затвори програмата со учесници, односно забавувачи. Пастрмалијада 2017 ќе се одржи овој викенд, поточно на 15 (петок), 16 (сабота) и 17-ти (недела) септември. Првиот ден, петок, 15.ти септември ќе настапат македонската фолк ѕвезда, Сузана „Национале“ Спасовска и фолк групата Академци, потоа рок …

Повеќе »

(ВИДЕО) АББА оди на турнеја – но виртуелна

Љубителите на популарната шведска поп група „АББА“ ќе имаат можност да уживаат во концертите на омилениот состав. Имено, „АББА“која се расформирала во 1982. година во 2019. година тргнува на нова турнеја во „виртуелен облик“. „Од време на време ќе се видиме, заедно напрвивме многу различни работи, а сега имаме нов …

Повеќе »

(ФОТО) Владо Јаневски и „Витаминка“ го промовираа видео записот за песната „Последна заблуда“ – а видеото никаде не може да се види!

Со промоција на видео записот за песната „Последна заблуда“, продолжи соработката меѓу „Витаминка“ и Владо Јаневски иницирана уште минатата година. Поддршката од „Витаминка“ за Владо значеше повторно враќање на музичката сцена и заеднички настап на двата најсилни македонски бренда. „Соработката што ја започнавме со Владо Јаневски минатата година се заокружува …

Повеќе »

(ФОТО) Лина ја освои Суботица, сега на ред е Загреб!

Младата Лина Пејовска која јавноста ја запозна преку учеството во музичкото шоу “Пинкови ѕвездички” неодамна престојуваше во Суботица каде зеде учество на фестивалот “Златни глас” и освои Гран при. Младата Лина Пејовска која јавноста ја запозна преку учеството во музичкото шоу “Пинкови ѕвездички” неодамна престојуваше во Суботица каде зеде учество …

Повеќе »