музика

(ФОТО) Розга тажна во Штип: После две и пол години дошол крај на љубовната врска…

Хрватската пејачка Јелена Розга треба викендов да настапи на престојната „Пастрмајлијада“ во Штип, но се чини дека нема да биде многу расположена. Како што известуваат хрватските медиуми Розга (40) и нејзиниот дечко, Стјепан Хаусер (31) од „2Cellos“ после две и пол години ја прекинале врската и одлучиле секој да тргне …

Повеќе »

Викендов во Штип ќе се одржи „Пастрмајлијада 2017“

Општината Штип како организатор на манифестацијата „Пастрмалијада“, ја затвори програмата со учесници, односно забавувачи. Пастрмалијада 2017 ќе се одржи овој викенд, поточно на 15 (петок), 16 (сабота) и 17-ти (недела) септември. Првиот ден, петок, 15.ти септември ќе настапат македонската фолк ѕвезда, Сузана „Национале“ Спасовска и фолк групата Академци, потоа рок …

Повеќе »

(ВИДЕО) АББА оди на турнеја – но виртуелна

Љубителите на популарната шведска поп група „АББА“ ќе имаат можност да уживаат во концертите на омилениот состав. Имено, „АББА“која се расформирала во 1982. година во 2019. година тргнува на нова турнеја во „виртуелен облик“. „Од време на време ќе се видиме, заедно напрвивме многу различни работи, а сега имаме нов …

Повеќе »

(ФОТО) Владо Јаневски и „Витаминка“ го промовираа видео записот за песната „Последна заблуда“ – а видеото никаде не може да се види!

Со промоција на видео записот за песната „Последна заблуда“, продолжи соработката меѓу „Витаминка“ и Владо Јаневски иницирана уште минатата година. Поддршката од „Витаминка“ за Владо значеше повторно враќање на музичката сцена и заеднички настап на двата најсилни македонски бренда. „Соработката што ја започнавме со Владо Јаневски минатата година се заокружува …

Повеќе »

(ФОТО) Лина ја освои Суботица, сега на ред е Загреб!

Младата Лина Пејовска која јавноста ја запозна преку учеството во музичкото шоу “Пинкови ѕвездички” неодамна престојуваше во Суботица каде зеде учество на фестивалот “Златни глас” и освои Гран при. Младата Лина Пејовска која јавноста ја запозна преку учеството во музичкото шоу “Пинкови ѕвездички” неодамна престојуваше во Суботица каде зеде учество …

Повеќе »

(ВИДЕО) Песни настанати поради освета: Кога со стихови се пресметуваш со бившите љубови

„Скршеното срце“ отсекогаш било совршен рецепт за добра песна, барем така тврдат оние кои ги пишуваат. Кога при тоа протагонисти се славни лица кои песната ја искористиле за освета, тогаш работата е многу поинтересна. Бијонсе – „Best thing I never had“ Најголемата поп дива на денешницата во својата песна „Best …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ова е Мина Блажев – девојчето кое ќе ја претставува Македонија на Јунироската Евровизија

Мина Блажев е македонскиот претставник на Јуниорската Евровизија која ќе се одржи на 26 ноевмри во грузискиот град Тбилиси. 14.годишната Мина, која на нашата јавност и’ е позната по настапот на „Пинкови ѕвездички“, ќе биде тринаесеттиот претставник на Македонија на ова натпреварување. Нејзината песна ќе биде промовирана во текот на …

Повеќе »

Познат пејач загинал неколку часа пред својот концерт

Трој Гентри, член на музичкото дуо Монтгомери Гентри, загинал вчера во пад на хеликоптер само неколку часа пред концерт, се наведува во веб страницата на бендот. Хеликоптерот се урнал во шумската област во близина на аеродромот Flying W во Медфорд, само неколку часа пред концертот, кој требало да се одржи …

Повеќе »

Безвременските момчиња и на шест децении со младешки дух!

„Ние сме како виното, колку повозрасни, толку подобри, во секој поглед“ – вака го започнуваат разговорот двете музички легенди, Ѓоко Ѓорчев, попознат како македонски Том Џонс, и Владо Калембер, хрватската музичка ѕвезда од популарната група „Сребрени крилја“. Ѓоко шеесет, а Владо 64.годишен, но полни со енергија и расположени, за време …

Повеќе »