интервју

(ФОТО) Интервју: -Васил Гарванлиев: „Најголем предизвик е да споделам искрена емотивна приказна!“

 Македонскиот извонреден пејач ќе настапи во премиерата на барокната опера „Дидо и Енеј“ која ќе се одржи на 20 септември Македонскиот исклучителен баритон Васил Гарванлиев, кој кариерата успешно ја гради на меѓународните сцени (Чикаго, Милано, Торонто, Лондон) во сферата на класичната музика, но и во водите на поп-музиката, ќе настапи во …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Оливера Ширговска: „Од крупните залаци, може ќе се задави човекот, затоа животот се зема со сласт (ситни залаци)“

Оливера Ширговска е писателка, сопруга, мајка на две возрасни деца, позитивна дружељубива личност и љубител на пишаниот збор. Секојдневието знае да ни сервира се, но најубаво е кога зборовите се сведоци на шепотот на една разбранувана душа, и симболи на еден живот запишан на хартија. Кога се работи со љубов, …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју – Елена Петреска: „Ѕвезда е шанса за младите да имаат каде да го покажат талентот во својата земја“

„Ѕвезда број 1„ – новото музичко талент шоу кај нас, дефинитивнo ја раздвижи музичката сцена, бидејќи токму ваков формат на емисија одамна се очекуваше, со оглед на фактот дека години наназад на националните телевизии гледавме исеуште гледаме слични вакви емисии увезени од други земји. Елена Петреска, која е дел од …

Повеќе »

Интервју со др Амела Цана од УСКЦ Свети Пантелејмон: Ова е моја матична куќа, установа во која поминав години како студент и сега од друг агол имам можност,  желба и амбиција да создавам во истата!

Интервју  со Д-р Амела Цана,  директорката на Универзитетскиот стоматолошки клинички центар Свети Пантелејмон по повод Светскиот  ден на здравството … Кажете ни неколку интересни работи за Вас Д-р Амела Цана  – стоматолог, специјалист ортодонт. Повеќегодишно работно искуство во здравство… ФЗОМ…Можам само да кажам дека различно е гледиштето на здравствениот систем …

Повеќе »

Интервју со Vlado’Yo: Работам на нов албум, а следниот голем настап е на фестивалот Андерфест

Vlado’Yo роден на 07.08.1994 во Струмица, за прв пат на музичката сцена се појавува со влегување во хип хоп групата Конфликт. Првата негова песна заедно со Конфликт е објавена на 20 Август 2015 со која го забележува првото негово присуство во хип хоп музиката. Тој работи како продуцент, beatmaker и …

Повеќе »

Интервју Orange Groove : Сите вие кои имате време, внимание и трпение да го прочитате ова, ви благодарам за подршката и се гледаме на Андерфест

Orange Groove(Оринџ Грув) е музички проект кој е фузија на Hip-Hop, Trip-Hop и Electronica, и официјално датира од 2015 година со почетокот на снимањето на албумот “Armageddonia”. Албумот е инспириран од пост-апокалиптичната-политичката состојба во Македонија која е претставена преку очите и ушите на еден уметник. Orange Groove(Оринџ Грув) ќе се …

Повеќе »

Интервју, Reinconnected: Ни претставува огромно задоволство што ќе учествуваме на АНДЕРФЕСТ во Скопје – на пролет очекувајте и албум!

Reinconnected e бенд од Охрид и е составен од четири изведувачи. Нивниот жанр на музика е комбинација од повеќе стилови : Grunge, Industrial psychedelic fat metal. Берндот ќе се претстави и на фестивалот UNDERFEST 2019 во сабота на 06 април, 2019-та година во Јавна Соба во Скопје. Влезот за сите посетители …

Повеќе »

Интервју со Илузија: Публиката на UNDERFEST Скопје ќе ги слушне нашите хитови и нови песни на фестивалот

Илузија се бенд од Кратово и го сочинуваат: Дарио (бас), Младен (гитара), Џо (тапани). Бендот Постои од 2015, и свири хардрок. Имаат издадено еден студиски албум “Остатоци од живот”, кој содржи 9 песни, сниман во “Blue town production” – Скопје, а на пат е и вториот албум. Имаат и еден видео …

Повеќе »

Интервју – Мирослав Пап: „Без вредните и талентирани деца ниту една идеја не може да се реализира!“

Детскиот фестивал “Поточиња” на македонската сцена за прв пат се појави во 2004 година. Идејно и концепциски осмислен од страна на композиторот Мирослав Пап, „Поточиња” стартува како прв фестивал за деца од предучилишна возраст во Македонија. Успешноста и популарноста на првите изданија на фестивалот доведоа до голем интерес кај деца …

Повеќе »