домашни звезди

Денес се сеќаваме на нашата актерка Тодорка Кондова-Зафировска

Тодорка Кондова-Зафировска е родена на 1 февруари 1926 година во Прилеп. Таа беше истакната македонска глумица и режисерка. Тодорка завршила Театарска академија во Белград, на Отсекот за режија (1952). Член на драмата во МНТ (1945-1964) и во Драмскиот театар од 1964 година до пензионирањето. Нејзиниот творечки опус е обемен, раскошен …

Повеќе »

Среќен роденден Шенка Колозова !!!

Шенка Колозова е родена во Добрево, Пробиштипско на 1 февруари 1947 година. Таа е пензионирана македонска глумица, најпозната по улогите во Македонските народни приказни. Дипломирала на Катедрата за јужнословенска книжевност при Филозофскиот факултет во Скопје. Целиот работен век го поминала како професионална глумица во народните театри во Штип и Куманово, …

Повеќе »

Распродаден првиот, закажан втор концерт на Дуке Бојаџиев, Крсте Роџевски и Исмаил Лумановски во Филхармонија!

Најавата на големиот заеднички концерт на тројцата врвни македонски музички уметници Дуке Бојаџиев, Крсте Роџевски и Исмаил Лумановски, беше пресретната со огромен интерес од публиката, кој придонесе за неверојатно кратко време концертот да биде прогласен за распродаден! Барањата за влезници сѐ уште не стивнуваат, а благодарение на тоа, закажан е …

Повеќе »

Успешен почеток на платформата „СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ” со два музички настани

Викендов, Скопје беше во фокусот на младите и нивната култура преку два музички настани, кои го одбележаа почетокот на активностите на платформата СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ. Едукативниот културен центар „Лабораториум” во центарот на Скопје беше „окупиран” со млада и повозрасна публика, заинтересирана за културната содржина креирана од два исклучително млади музички …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот пејач, композитор и продуцент Александар Митевски

Александар Митевски е роден во Скопје на 27 јануари 1978 година. Тој е македонски пејач на забавна музика, композитор и продуцент. Митевски за првпат се појавува на македонската сцена како тинејџер во 1993 година кога со рап бендот “Океј Бенд” учествува на “Рап енд Рол фестивал” во организација на ревијата …

Повеќе »

Концертите на Владимир Четкар низ Америка комплетно распродадени!

Концертот во Детроит на 27 ми Јануари е уште еден од низата распродадени концерти на Четкар низ Америка меѓу кој беа и концертите во Кливленд, Њујорк, Колумбус и Сан Франциско! На оваа турнеја за која владееше голем интерес Македонскиот комплетен автор и изведувач настапи во некој од најпознатите џез клубови …

Повеќе »

Голем славенички концерт на Горан Бреговиќ

Најголемата рок легенда на балканските простори, Горан Бреговиќ, на 23ти Март ќе одржи голем славенички концерт во спортскиот центар”Јане Сандански”. Во годината кога се слави 50 години од основањето на најуспешната ех ју рок  група Бијело Дугме, а само еден ден после неговиот  роденден, Горан Бреговиќ ја прифати нашата понуда …

Повеќе »

Денес роденден слави нашата позната актерка Ирена Ристиќ

Ирена Ристиќ е родена во Охрид на 26 јануари 1975 година. Таа е македонска театарска, телевизиска и филмска глумица. Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 1999 година, во класата на Владимир Милчин. Од 2000 година работи во Драмскиот театар во Скопје. Покрај реализација на улогите на матичната …

Повеќе »

Додека метев во ГТЦ си замислував дека имам концерт во Филхармонија

Зарина Првасевда во серијалот ТВ Такси 28 раскажува за патот до успехот. „Тешко е несомненено затоа што ние сме мала држава, затоа што се уште не би рекла дека артистот го препознаваме на вистинкиот начин и како публика, но и како некаква институционална поддршка и поткрепа”, вели Зарина Првасевда истакнувајќи …

Повеќе »